V poslednom období sa šírilo mnoho správ o tom, že rastúci americký dolár oslabuje Bitcoin. Na trhu sa vytvoril všeobecný predpoklad, že v prípade kedy USD zvyšuje svoju silu voči ostatným svetovým menám, Bitcoin slabne. Tento argument sa zdá byť podľa posledných údajov chybný.
Analytici a známi influenceri však upozorňujú na inverznú koreláciu, ktorá platila až do marca 2021.
So I guess we're not all obsessed with $DXY anymore? Because it's looking super bullish & had provided an almost perfect inverse correlation for over a year. Either way we're about to find out if $BTC has matured to the point of being uncorrelated. 🇺🇸🏦🖨️ #Banks #Brrrr #Bitcoin pic.twitter.com/gequzmr6p2
— Alex Saunders 🇦🇺👨🔬 (@AlexSaundersAU) February 2, 2021
What could be the trigger of #Bitcoin top? A #DXY bottom! And we may just have that around the corner! https://t.co/1Cy03QuMgb pic.twitter.com/zKUh9CWc72
— Henrik Zeberg (@HenrikZeberg) January 2, 2021
Za posledné tri mesiace sa však situácia otočila a je úplne jedno, či sledujete 20 – dňovú alebo 60 – dňovú koreláciu.
Na grafe môžeme vidieť znázornený ukazovateľ korelácie, ktorý je vyznačený červenou farbou. Od polovice marca sa pohybuje nad úrovňou 50%. Tento jav nám môže naznačovať, že DXY aj BTC šli rovnakou cestou.
Americký dolár po vyhláseniach FEDu posilnil
Správa o indexe spotrebiteľských cien (CPI) nám ukázala, že inflácia v USA dosiahla nové 13 – ročné maximum. Ku tejto problematike sa vyjadril aj predseda FED Jerome Powell, ktorý pripustil, že inflácia mohla dosiahnuť aj vyššie hodnoty. Situácia je však podľa jeho slov plne so súladom a cieľom, ktorí si stanovili.
Ako na tento fakt zareagoval trh už všetci dobre vieme. Americký dolár zaznamenal nárast a posilnenie voči hlavným svetovým menám. Naopak Bitcoin 18.júna klesol o 8% na úroveň približne 35 300 USD.
Môže Vás zaujímať : FED plánuje zvýšiť úrokové sadzby z dôvodu rastúcej inflácie! Ako na správu reagoval Bitcoin ?
Korelácia môže byť presná, ale iba z dlhodobého hľadiska
V prípade, že sa chceme bližšie pozrieť na to, ako DXY ovplyvňuje Bitcoin – musíme si urobiť dôkladnú analýzu v dlhšom časovom období.
Na grafe môžete vidieť, že oba indikátory zaznamenali počas mája pokles po relatívne silnom období z konca apríla. Je teda naozaj predčasné hovoriť o inverznej korelácií. Dôvodov prečo Bitcoin 16.júna neudržal support na úrovni 40 000 USD, môže byť viacero.
Prvým dôvodom je bezpochyby stretnutie čínskych vrchných predstaviteľov na čele s vicepremiérom Liu He a osem členným politbyrom. 24.mája viedli viacero dôležitých rozhovorov, medzi ktorými nechýbala ani správa o zásahu proti ťažbe a obchodovaniu s kryptomenami.
Ďalší negatívny vplyv mohol byť spôsobený poklesom hashrate na najnižšiu úroveň od novembra 2020. Mineri sa začínajú sťahovať z Číny. Známa krypto burza Huobi následne pozastavila obchodovanie určitých sektorov pre čínskych používateľov. Pridala sa aj burza ByBit, ktoré odhalila zrušenie účtov, ktoré sú registrované na čínske telefónne čísla.
Je teda úplne jasné, že regulácia v USA a zásah Číny proti ťažbe a obchodovaniu majú zásadný a nespochybniteľný vplyv na slabšie obdobie Bitcoinu.
Bitcoin analýza – Prepad o 5 000 USD – Najdôležitejší support na grafe ale odolal!