[Správy] Čierny piatok pre kryptomeny – Bitmex: Za posledný týždeň 500 miliónov spálených longov – Kapitulácia ťažiarov alebo čínsky FUD?

BitmarketsMemex mobil banner

Cena Bitcoinu sa prepadla za posledné dva týždne dokopy o 25%, a z toho posledné dva dni tradingu vytvorila stratu 16%. Dnes máme za sebou krvavý kúpeľ vo svete kryptomien. Pohyb to bol nezvyčajne silný, ale zdá sa, že na masívne pohyby si trh bude musieť zvyknúť. Čo stálo za radikálnym prepadom?

Cena BTC testuje kritickú úroveň

V prvom rade môžeme povedať, že existovali dve hlavné teórie o tom, ako sa cena bude vyvíjať v strednodobom výhľade. Medvedia predpoveď stála na základoch klesajúceho kanála, v ktorom sa pohybujeme niekoľko mesiacov. Dlhodobá rastová línia potom mohla vytvoriť support, ktorý by nás viedol smerom nahor, ale ako uvidíte na nasledujúcom obrázku, práve prerazenie dlhodobej, vzostupnej línie viedlo k masívnemu prepadu.

Ako je vidieť, aj keď sme sa dotkli hranice 6 800 (Bitstamp daily), cena sa rýchlo vrátila do pôvodného (modrého) koridora. Stúpajúci trend je tak rozhodne narušený. Druhou stranou mince je potom indikátor EMA Ribbon. Ten bol pre minulý bull market kritický. Na týždennom grafe totiž EMA Ribbon pôsobil ako jednoznačný support. Cena v minulom bull markete ani raz neklesla práve pod hranicu EMA Ribbon.

A ak by sme sa teraz nachádzali v bull markete, koledujeme si o problémy a otočenie trendu. Cena na týždennom grafe hlboko prerazila túto úroveň. Dôležité je však, či sa týždenné sviece zavrú práve pod touto hodnotou. Môžeme vidieť, že sa však teraz nachádzame hlboko v medveďom teritóriu.

Longs vs. Shorts – Boj o budúcnosť

Veľmi podobný prepad sme tu mali pred mesiacom, ktorý sa nakoniec obrátil na radikálnu, zelenú sviecu a na zisk okolo 40% v rámci týždennej sviece. Sú to extrémne pohyby a správanie. Tieto extrémne výkyvy pravdepodobne mieria na likvidáciu longov a v predchádzajúcom prípade aj shortov.

Informácie o ETH – 22.11.19 Technická analýza ETH/USD – Trhy majú za sebou veľký prepad, skončí to už?

Ak by sa cena prepadla pod klesajúci koridor, tak sa problémy BTC znásobia a pravdepodobne pôjdeme ešte nižšie, ale je tiež dobrá pravdepodobnosť, že môže ísť o pohyb, ktorý povedie k likvidácii longov (50 miliónov na bitmexe za posledných 6H), čím sa uvoľní postup smerom nahor.

Podľa serveru Datamish.com sa za posledný týždeň zlikvidovalo 500 miliónov longov len na samotnom Bitmexe. A Bitmex tvorí iba časť z celého trhu. Je tak možné, že práve silná aktivita na burzách umožňujúcich vysokú páku vedie k nestabilite trhu.

Kapitulácia ťažiarov alebo zase Čína?

Dôvodov, prečo by mala cena BTC ísť dolu a s ňou aj celý trh, je rozhodne viac. Dva zvyčajne menované dôvody sú Čína a kapitulácie ťažiarov. O čínskom záujme o kryptomenové burzy sme písali dnes. A zatiaľ je len jasné, že lokálni regulátori sa len zaujímajú o to, koľko búrz na ich území funguje, a zatiaľ neoznámili konkrétne kroky. Veľkých búrz ako Huobi, Okex či Binance by sa tento záťah nemal dotknúť, pretože oficiálne fungujú v iných jurisdikciách.

Viac informácií – Zásah čínskych úradov proti kryptoburzám – Binance, Huobi, Okex a ďalší v ohrození, alebo ide o FUD?

Kapitulácie ťažiarov podstatne pravdepodobnejšie. Čo to teda je? Kapitulácia ťažiarov v podstate znamená, že časť ťažiarov príde o výhodnosť svojej ťažobnej zostavy, ktorú budú musieť následne vypnúť a rázovým predajom BTC pokryť straty alebo pripraviť upgrade systému. Dôležité je však pripomenúť, že BTC hash rate sa stále pohybuje na absolútne rekordných číslach a veľkí ťažiari by mali byť stále vo vysokom profite.

Na predchádzajúcom grafe je jasne vidieť, že hoci hash rate postretli väčšie výkyvy, stále sa pohybuje v rekordných hodnotách a pri poslednom bull rune v roku 2017 sa ani napriek vysokej cene neblížil terajší číslam. Vysoký hash rate však tiež znamená väčšiu náročnosť ťažby. Zdá sa, že terajšia situácia môže byť tiež spôsobom, ako pripraviť menších ťažiarov o schopnosť konkurencie a vytvoriť tak prostredie vhodné pre veľké pooly, ktoré sú efektívnejšie.

Kde je však pravda, je ťažké určiť. Pravdepodobne ide o sled udalostí, ktoré vyústili do radikálnych, cenových pohybov. Dlhodobé indície stále svedčia o raste ceny. Medzi ne patrí rozvoj infraštruktúry, technológie, prístup inštitúcií a rozvoj užitočnosti.

Čo čítať ďalej:

22.11.19 Technická analýza BTC/USD – Bitcoin stále klesá, chamtivost prodejců?

 

 

 

Anycoin pc bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.