[Správy] Bitcoin Developer: Budúcnosť vývoja BTC je v kanáloch na druhej vrstve – Bitcoin predbehol Ethereum v počte uzlov, Ethereum o ne prichádza

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vývoj BTC je podľa Johna Newberyho na dobrej ceste a bude smerovať hlavne k 2nd layer kanálom ako je Lighting Network. Ďalej vidia budúcnosť v rozvoji súkromia na BTC blockchaine a podpore zameniteľnosti mincí. Ethereum zaznamenalo prepad v počte uzlov o 1 500 a to po hard-forku Istanbul. Od začiatku roka uzly v ETH sieti klesajú, ale nie je to dôvod na obavy.

Kadiaľ povedie budúcnosť BTC?

Bitcoinový vývojár, John Newbery, prišiel so zaujímavým pohľadom na budúcnosť Bitcoinu. Podľa neho sa BTC bude rozvíjať ďaleko viac na druhej vrstve než na úrovni samotného protokolu. Podľa Newberyho je kritickým aspektom Lighting Network, čo je najznámejší sekundárny kanál.

LN má mnoho kritikov, ktorí tvrdia, že vývoj nejde dostatočne rýchlo a že sieť nezvládne väčší nápor používateľov. Kapacita LN je len 852 BTC. To je relatívne málo a kritici tak pochybujú o tom, že LN bude funkčným riešením. Na druhej strane ide aj o veľmi mladú technológiu, ktorá ešte nemala čas dospieť.

Podľa Newberyho si ale BTC zaslúži chválu a za roky svojej existencie prešiel neuveriteľnou cestou. A práve second layer channely sú podľa neho riešením pre budúcnosť Bitcoinu. To by malo byť riešenie pre tzv. blockchain trilemu, ktorá hovorí, že nemožno mať zároveň rýchlu, bezpečnú a decentralizovanú sieť.

Podľa Newberyho pracuje na vývoji dostatok tímov a kvalitných developerov. Stále viac peňaženiek a búrz bude podporovať túto technológiu a to eventuálne povedie k jej dospelosti. Ako ďalší kritický postup vo vývoji chápe Schnoor / Taproot softfork, ktorý povedie k podstatne väčšej zameniteľnosti BTC mincí a posilní súkromie používateľov siete.

Aj ďalšie projekty pracujú na 2nd layer kanáloch. Matic a Celer Network projekty, ktoré skúšajú vytvoriť práve takéto kanály. Tie by napr. mali existujúcim blockchainom umožniť streamovanie platieb prostredníctvom ich technológie. To znamená, že by človek platil len za muziku, ktorú naozaj počúva, alebo za filmy, na ktoré sa naozaj pozerá namiesto platenia zbytočných balíčkov.

Počet uzlov ETH na poklese

Ešte na začiatku roka malo ETH viac uzlov (nodes) ako BTC. Avšak krátko na ceste počas roka 2019 predbehol Bitcoin Ethereum v počte uzlov. A zatiaľ čo si Bitcoin drží pomerne stabilné čísla, ETH zaznamenalo výraznejší pokles v počte uzlov.

Ethereum momentálne o 3000 uzlov menej ako malo na začiatku roka a od Istanbul hard-forku prišlo o 1 500 uzlov. Práve radikálny prepad po hardforku bol pravdepodobne spôsobený tým, že veľa uzlov nebolo schopných upgradovať svoj softvér tak, aby zodpovedal väčšine. A tak prišiel nárazový prepad. Postupný pokles uzlov v sieti je s najväčšou pravdepodobnosťou spojený s cenou. Ľuďom sa tak jednoducho neoplatí investovať čas a peniaze do prevádzky uzla.
Ethereum má ešte ďalší dôvod na postupný pokles uzlov. Blíži sa totiž upgrade na ETH 2.0, ktoré bude prechádzať z PoW na PoS a teda sa sieť kvalitatívne premení. Existuje tak možnosť, že časť prevádzkovateľov uzlov sa pripravuje na túto príležitosť.

Bitcoin si momentálne drží aj napriek poklesu ceny stabilný počet uzlov, ktorý sa pohybuje okolo 9 500. Tie sú primárne v USA a to rovnako ako u ETH. Uzly nie je vhodné zamieňať s ťažiarmi. Hoci s veľkou pravdepodobnosťou aj ťažiari majú svoje full nody, tak to nemusí byť pravidlom. Prevádzkovateľ full node pri sebe kompletnú históriu blockchainu a môže tak verifikovať každú transakciu. To ťažiar mať nemusí. Množstvo uzlov tak vypovedá skôr o tom, koľko ľudí a inštitúcií má záujem o pripojenie k blockchainu.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.