Ropa klesá podľa údajov TradingView už dva mesiace a trhová cena sa obchoduje o 21 % nižšie. V zásade to znamená, že tankujeme lacnejší benzín a naftu. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré menia trh s pohonnými hmotami. Hovoríme hlavne o medzinárodných sporoch a zasadnutí krajín vyvážajúcich ropu OPEC+.
Pokles ceny ropy podporila správa, že OPEC+ čoskoro vyrieši spor o ťažobné kvóty s Angolou a Nigériou. Aliancia totiž kvôli tomu musela odložiť zasadnutie z 26. novembra na 30. novembra, čo malo rovnako negatívny dosah na trhovú cenu ropy. OPEC+ sa priblížil ku kompromisu s africkými producentmi, ktorý sa týka ťažby pre rok 2024. Táto situácia zvýšila neistotu v súvislosti s produkčnými kvótami.
Ropa zrejme uzatvorí po októbri aj druhý mesiac v červených číslach. Okrem neistoty a sporov cenu negatívne ovplyvnili aj zvýšené dodávky z krajín mimo OPEC+, nárast zásob v USA a vojna medzi Izraelom a Hamasom. V roku 2024 sa však očakáva, že trh s ropou sa dostane opäť do prebytku, čo by mohlo obmedziť rast cien.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Pokles ropy zabezpečil na Slovensku lacnejší benzín a naftu
Ropa WTI dosiahla tohtoročné maximum 28. septembra 2023 na úrovni 93,06 dolárov. Odvtedy ale klesá a v čase písania článku sa obchoduje o 21 % nižšie na trhovej cene 75,13 dolárov. Celkovo by sme mohli v porovnaní s rokom 2022 zhodnotiť, že v tomto roku došlo k stabilizovaniu cien ropy na rozdiel od prvej polovice 2022, keď ceny raketovo narástli po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny.
Výsledkom dvojmesačného poklesu ceny ropy je lacnejšie tankovanie aj na Slovensku. Podľa Štatistického úradu tankujeme u nás za nasledujúce ceny: 95-oktánový benzín za 1,584 eur/l, 98-oktánoy benzín za 1,799 eur/l a naftu za 1,597 eur/l. Presne pred dvomi mesiacmi, keď bola ropa najdrahšia, sme tankovali benzín drahšie zhruba o 13 až 15 centov, zatiaľ čo naftu o viac ako 10 centov.
Keďže ceny klesajú už dva mesiace, je pravdepodobné, že na zasadnutí OPEC+ padne rozhodnutie znížiť produkciu čierneho zlata za účelom zvýšenia cien. Posledné zasadnutie sa konalo ešte v júni, kde členovia schválili plán na obmedzenie dodávok do roku 2024.
Mohlo by ťa zaujímať: Koniec rastu ceny benzínu a nafty? Dopyt výrazne klesá