Spoliehate sa na presnosť senzorov smart hodiniek? Tieto hodnoty merajú absolútne zle

  • Štúdia sa zaoberala presnosťou merania smart zariadeniami.
  • Zdá sa, že hodnoty máme vnímať len informatívne.
  • Najväčší problém im robia kalórie a spánok.
Technológie Moderné smart hodinky toho vedia merať skutočne veľa
Moderné smart hodinky toho vedia merať skutočne veľa. Zdroj: shutterstock.com/Drazen Zigic/Lord Beard
Okazio PCBitmarkets

Nie všetko je len „čierne”

Zdá sa, že nameraným údajom netreba plne dôverovať a doslova sa nimi riadiť, no pri iných metrikách je situácia už o poznanie lepšia.

Čo zvládajú merať skutočne presne?

Napríklad meranie tepu zvládnu moderné smart hodinky až s 97-percentnou presnosťou, čo je skutočne viac než dobré. S tým súvisí aj správne zaznamenávanie variability srdcového tepu (HRV) a aeróbnej výkonnosti VO2 Max.

Všetko závisí aj od konkrétneho zariadenia a jeho ceny. Nikto nemôže čakať, že smart náramok za 20 eur bude zdravotné metriky merať rovnako kvalitne ako smart hodinky za 1 000 eur. Ani smart hodinky v podobnej cenovej relácii nemusia mať metriky rovnako presné.

Určite sa časom objaví aj podobná štúdia zameraná na smart prstene, ktorých pribúda ako húb po daždi. Výhoda smart prsteňa by mala byť tá, že na samotnom prste je koža tenšia ako na zápästí. Namerané hodnoty by tak mali byť presnejšie. Aj v prípade smart prsteňov však veľa závisí najmä od ich ceny či použitých senzorov.

Dôverujete dátam nameraným vašim smart zariadením?

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.