„Špeciálny” dôchodok môžu Slováci poberať 2 roky. Existujú však výnimky

  • Vdovský či vdovecký dôchodok dokáže pomôcť Slovákom, ktorí prišli o partnera.
  • Treba však spĺňať viacero podmienok.
  • Pozrite sa na to, kedy ho možno poberať celoživotne.
Ekonomika Vdovský dôchodok má viacero podmienok
Vdovský dôchodok má viacero podmienok. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio
Okazio PCBitmarkets

Ak zosnulý/á poberal/a ku dňu svojej smrti starobný alebo invalidný dôchodok, alebo mal/a nárok na predčasný starobný dôchodok, nárok na vdovský/vdovecký dôchodok vzniká automaticky. Tento nárok taktiež vzniká, ak manžel/ka ku dňu smrti poberal/a niektorý z dôchodkov alebo ak splnil podmienky pre získanie starobného dôchodku.

Pozor!

Ak partneri žili bez oficiálneho uzavretia manželstva, nárok na vdovský dôchodok nevzniká. V takom prípade však môžu deti páru uplatniť nárok na sirotský dôchodok.

Potrebná dokumentácia

Ak ste vdova alebo vdovec a zvažujete požiadanie o takýto dôchodok, treba poznať správny postup a potrebné dokumenty. Tento proces začína návštevou pobočky Sociálnej poisťovne podľa vášho trvalého bydliska, kde predložíte žiadosť o priznanie vdovského/vdoveckého dôchodku.

Na začiatku je vhodné využiť Rezervačný systém Sociálnej poisťovne na internete, kde si môžete rezervovať termín podľa vašich časových možností.

Potrebné dokumenty

Všetko, čo budete potrebovať:

  • Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas
  • Sobášny list, respektíve výpis z knihy manželstiev, pokiaľ bolo manželstvo uzavreté v cudzine
  • Úmrtný list manžela/ky, najmä ak zomrel/a v cudzine
  • Rodné listy detí, ak sa o ne staráte alebo ste ich mali v starostlivosti
  • Potvrdenie od banky, ak si prajete prijímať dôchodok na bankový účet
  • Ak partner/ka ešte pracoval/a a nepoberal/a dôchodok, budú potrebné aj jeho/jej doklady vzdelania, potvrdenia o zamestnaní a podobne

Proces spísania žiadosti

Na dohodnutý termín prídete na pobočku, kde predložíte všetky potrebné dokumenty. Zamestnanec poisťovne s vami vyplní elektronický formulár žiadosti, ktorý následne podpíšete, čím potvrdíte správnosť údajov.

Sociálna poisťovňa má následne 60 dní od podania žiadosti na rozhodnutie. V zložitých prípadoch sa môže táto doba predĺžiť. O výsledku budete informovaní poštou alebo prostredníctvom eSchránky, ak ju využívate.

Výplata dôchodku a jeho obnova

SpäťStrana 2/4Ďalej
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.