S&P 500 môže padať ďalších desať rokov! – manažér $571-miliardového fondu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Americké akcie dosiahli svoj potenciál a ďalších desať rokov budú stagnovať – tvrdí Tony James z 571-miliardového investičného fondu Blackstone.

Americký akciový index S&P 500 za posledných šesť mesiacov predviedol nevídané rallye. Zvýšil svoju hodnotu o 47,56% a plne sa zotavil po masívnom prepade na začiatku pandémie. Za tento bravúrny výkon môže americký akciový trh ďakovať rýchlemu zásahu Fedu, ktorý do ekonomiky  v rekordnom čase napumpoval tisícky miliárd dolárov.

“Odpoveď Fedu čo do veľkosti a rýchlosti nemá v histórii obdobu. Bez nej by trhy pravdepodobne upadli do depresie a tá by sa rýchlo rozšírila po celom svete.”

Americká centrálna banka rozhodne predišla vážnemu kolapsu finančných trhom, no táto pomoc má aj nežiadúce efekty. Tlačením enormného množstva dolárov a znížením úrokových sadzieb na nulu sa do trhov nalialo enormné množstvo likvidity, vďaka čomu sa zotavili akciové indexy.

S&P 500 za posledných šesť mesiacov

S&P 500 za posledných šesť mesiacov

Môže vás zaujímať: Prečo ceny nehnuteľností na Slovensku rastú, keď prišla kríza? A prečo nájmy klesajú?

Krátkodobý rast vystrieda niekoľkoročná melanchólia

Podpredseda fondu Blackstone však zároveň dodal, že akcie vďaka tomu dosiahli svoj plný potenciál. V krátkodobom horizonte ešte budú rásť, no v nasledujúcich rokoch sa toto rallye zastaví a bude náročné zase ho rozbehnúť. Inými slovami, akcie už nemajú ďalší priestor na rast (hlavne preto, že väčšina kapitálu už je v akciových trhoch).

James však podotkol, že momentálne je ešte stále veľa kapitálu mimo akcií.

S&P 500 za posledných 23 rokov

S&P 500 za posledných 23 rokovP

500

blockspace

“(Takmer) nulové úrokové sadzby sú motor, ktorý spôsobil rallye posledných šiestich mesiacov. Investorí sú hladní po profite a presúvajú peniaze odložené bokom do akcií. Na boku je ešte stále veľa peňazí a majitelia pre ne hľadajú využitie. Ale z dlhodobého hľadiska sa pripravme na slabé zisky a takmer nulovú návratnosť, čo môže byť problém.”

Tony James potvrdil, že v nasledujúcich 5-10 rokoch očakáva anemické zisky.

Fed sa zaviazal, že najbližších piatich rokoch nebude dvíhať úrokové sadzby. Tým zabezpečí, že kapitál ostane v akciových trhoch a indexy nebudú padať. Zároveň to však z trhu vysaje všetku dynamiku. Bude zaujímavé, ak investori v honbe za ziskami začnú hľadať alternatívne investície.

Napríklad zlato či striebro, ktoré momentálne vyzerajú bullish a podľa nášho ekonóma Jaroslava sa pripravujú na novú rastovú vlnu. Prečítajte si celú analýzu:

https://kryptomagazin.sk/t11-analyza-drahych-kovu-zlato-a-stribro-blizi-se-konec-korekce/