Solárna energia a pestovanie rastlín – Ako rajčiny zvyšujú efektivitu solárnych panelov

Freedum fighters PCOkazio mobil

Výskum solárnych panelov a ich vývoj prebieha naozaj na všetkých úrovniach vedeckého poznania. S nádejnými výsledkami prišiel výskumný tím z Univerzity v Arizone. Prekvapivé je, že ide o spojenie pestovania rastlín a výkonnosti solárnych panelov.

Rastliny a solárna energia

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že solárne panely a flóra sú prirodzenými nepriateľmi. Jedny potrebujú slnečný svit k fotosyntéze a druhí zase k výrobe elektrickej energie. Lenže ako dokázal tím Grega Gafforda, existuje spôsob, ako skombinovať záujmy oboch.

Informácie o trhu: VIDEO analýza – Bitcoin nás v septembri uspí – Nečakajte žiadny veľký pohyb!

Gaffordov tím totiž zistil, že existujú kombinácie, ktoré prospievajú ako solárnym panelom, tak aj rastlinám, ktoré využívajú ich tieň. Arizonský vedecký tím skúmal suché oblasti na americkom juhozápade. Podľa hypotézy Gafforda by malo byť možné využiť tieň zo solárnych panelov na pestovanie rastlín a zároveň zabrániť strate efektivity solárnych panelov pri vysokých teplotách.

Tieň nie je pre všetkých

Väčšina rastlín nadmieru tieňa nevyžaduje a bude živoriť, ale existujú rastliny ako chilli papričky Chiltepin, ktoré sú prispôsobené na rast v tieni. A práve tie vedci využili na to, aby otestovali, či je možné skombinovať pestovateľstvo a solárnu energiu.

V rámci testovania sa tím rozhodol vyskúšať, ako sa bude dariť trom rôznym variáciám. Prvá variácia zahŕňala iba solárne panely, druhá iba rastliny a tretia kombinovala rastliny aj panely. A ukázalo sa, že kombinácia prístupov funguje. Teplota okolo solárnych panelov klesla o 1°C cez deň a v noci bola o 0,5°C vyššia. Teplota samotných solárnych panelov bola cez deň až o 9°C nižšia.

Úroda z papričiek bola navyše za sledované obdobie trojnásobná. Vedci testovali tiež rast jalapenos papričiek, ktoré vykazovali o niečo nižšiu úrodu, ale spotrebovali o 65 % menej vody.

Rajčiny sú top

Cherry rajčiny, ktoré boli tiež použité na testovanie, vykazovali najlepšie výsledky. Rovnako ako papričky jalapenos, aj rajčiny potrebovali o 65 % menej vody. Zároveň rajčiny vykazovali podstatne väčšiu úrodu, a to až dvojnásobnú oproti kontrolnej skupine.

Ani solárne panely nevyšli nakrátko. Ich efektivita sa vďaka ochladeniu od rastlín zvýšila o 3 %. To by potom podľa kalkulácie Gaffordovho tímu malo indikovať ročné zvýšenie efektivity o 1 %.

Najmä pre veľmi suché oblasti je tento výskum dobrou správou, pretože kombinácia poľnohospodárstva a energetiky môže prospieť obidvom odvetviam. Podľa Gafforda sa navyše dá tento proces optimalizovať a vytvoriť tak ideálne spojenia, ktoré budú viac benefitovať zo vzájomnej „spolupráce”.

Čo čítať ďalej:

https://kryptomagazin.sk/kluc-k-uspesnemu-obchodovaniu-myslenie-v-pravdepodobnostiach-dennik-12-tyzden/

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.