Slovensko zlyháva v boji s energetickou chudobou. Ušetrí viac človek s bazénom alebo dôchodca?

  • Slovensko nemá definíciu energetickej chudoby napriek návrhom ÚRSO z rokov 2014 a 2022.
  • Majiteľ domu s bazénom môže vykazovať nižšiu spotrebu než chudobná viacgeneračná rodina.
  • Riešenie energetickej chudoby si vyžaduje spoluprácu viacerých štátnych orgánov.
Ekonomika Slovensko zlyháva v boji s energetickou chudobou
Slovensko zlyháva v boji s energetickou chudobou. Zdroj: shutterstock.com/Nenad Cavoski, Solarisys
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Energetická chudoba sa stala ústredným bodom európskej politickej agendy až v poslednom desaťročí. Európska komisia začala tento problém riešiť pod tlakom výskumníkov a občianskej spoločnosti. Konsenzus o jej dôležitosti vzrástol okolo rokov 2015 – 2018 počas diskusií o Energetickej únii.

Energetická únia modernizovala regulačný rámec EÚ pre emisie CO2, obnoviteľné zdroje a ochranu spotrebiteľov. EÚ zároveň spustila prvé observatórium venované energetickej chudobe a rôzne pilotné projekty.

Nie je krajina ako krajina

Legislatívny balík Energetickej únie „Čistá energia pre všetkých”, dokončený v roku 2019, poskytol EÚ nástroje na monitorovanie národných politík a stanovenie cieľov na zníženie energetickej chudoby. Niektoré krajiny, ako napríklad Francúzsko, už mali iniciatívy ako Observatórium pre energetickú chudobu, spustené v roku 2010.

Zmeny od roku 2019

V roku 2019 Európska komisia navrhla Zelený dohovor na zvýšenie odolnosti ekonomiky voči environmentálnym a sociálnym krízam. Kríza Žltých viest vo Francúzsku ukázala, že ekologická transformácia nemôže prebehnúť bez podpory ľudí.

Namiesto riešenia energetickej chudoby v protiklade s ekologickou transformáciou ekonomiky Komisia vytvorila koncept „spravodlivej transformácie”, ktorá pomáha planéte aj ľuďom a zároveň zabezpečuje bezpečnosť a nezávislosť. Tento cieľ sa má dosiahnuť prostredníctvom štrukturálnych riešení: lepšie platených pracovných miest, kvalitného bývania, nižšej spotreby energie, dostupnejších účtov za energie a väčšieho fyzického komfortu.

EÚ stanovila záväzné dlhodobé klimatické ciele (znížiť čisté emisie skleníkových plynov najmenej o 55 % do roku 2030 a dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050) prostredníctvom prvého európskeho klimatického zákona na jar 2021.

Nástroje a fondy

SpäťStrana 3/4Ďalej
Coinfactory PC banertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.