Čoraz viac sa objavujú správy, že Slovensko môže do roku 2040 zbankrotovať. Je to predovšetkým spôsobené tým, že stav verejných financií je kritický. Napriek tomu Slovensku podobný scenár už v minulosti zažilo. V súčasnosti nám pomáhajú vyhnúť sa bankrotu aj ratingové agentúry, ktoré zatiaľ nezhoršujú rating krajiny, uvádza správa Teraz.
Ratingové agentúry nám rating nezhoršili
Jedna z najvýznamnejších ratingových agentúr Moody´s ponechala Slovensku nezmenený rating na úrovni A2 s negatívnym výhľadom. Rovnaké rozhodnutie učinila aj agentúra Standard & Poor’s (S&P) pred týždňom. Ministerstvo financií totiž informovalo agentúry o zámeroch novej vlády konsolidovať stav verejných financií. Konkrétne opatrenia však ešte nie sú známe a preto agentúry ponechali svoje hodnotenia.
Agentúry nezhoršili rating krajiny aj vďaka pomerne stabilnému rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Moody´s očakáva, že HDP Slovenska bude rásť v tomto roku o 1,3 %, v roku 2024 o 2,1 % a v roku 2025 o 2,6 %. Viac sa o detailnejšom vývoji HDP Slovenska dočítate v článku Ako sa darí Slovenskej ekonomike?
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slovensko má kritický deficit
V oblasti fiškálnej bilancie už agentúra taká pozitívna nebola a očakáva zhoršenie v tomto roku na úroveň 6 % HDP, v roku 2024 na 6,5 % a v roku 2025 na 5,7 %. S identickou predpoveďou pre nasledujúci rok prišla aj Európska komisia, ktorá tiež očakáva zhoršenie deficitu na hodnotu 6,5 % HDP. Zároveň ide o najhoršiu hodnotu spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Pre porovnanie, druhé najhoršie je Rumunsko (5,3 %) a nasleduje Belgicko (4,9 %).
V čase písania článku sa za mesiac október nachádza deficit štátneho rozpočtu na úrovni 5,191 miliardy eur a medziročne predstavuje zhoršenie až o 199,5 %. Výdavky stúpli až o extrémnych 36,2 %, zatiaľ čo príjmy iba o 17,5 %. A práve konsolidácia zo strany vlády bude hrať kľúčovú úlohu v otázke potenciálneho bankrotu v budúcnosti.
Vláda sa zaviazala ratingovým agentúram, že bude verejné financie ozdravovať. Tlak je preto ešte vyšší, pretože ak vláda zlyhá, rating Slovenska sa okamžite zhorší. A práve tento scenár je pre Slovensko výstrahou. Nižší rating znamená, že na finančných trhoch nám zahraniční veritelia zdvihnú úrokové sadzby, ktoré sú už aj bez toho dosť vysoké. To následne spôsobí ešte vyššiu zadlženosť slovenských domácností a firiem a v konečnom dôsledku aj samotného štátu. Odstrašujúcim príkladom s podobnou históriou je Grécko.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská banka získala vyšší rating. Agentúra Moody´s potvrdila jej vysokú kvalitu