Slovensko sa pripravuje na regulácie krytomien. Bitcoin má obrovský potenciál! Hovorí šéf NBS

BitmarketsBitmarkets

Kryptoaktíva budú do pár rokov v Európe jednotne regulované. Aj NBS ich preto skúma s cieľom zistiť, ktoré všetky subjekty bude potrebné v budúcnosti regulovať. Vytvoril sa prieskum, do ktorého sa zapojilo približne 20 firiem, ktoré vznikli v posledných 3 rokoch. Tieto spoločnosti majú dokopy tisícky klientov. NBS ale nezískava informácie o tom, koľko kto do kryptoaktív investuje ani o veku alebo profesii investorov.

Šéf odboru finančných technológií a inovácií v NBS, Martin Budaj, vysvetľuje, že kryptoaktíva sú investícia, ktorá má do budúcna obrovský potenciál a tento trh sa rýchlo rozvíja. Nie je však pre každého. Mnoho investorov lákajú vysoké výnosy, decentralizácia a anonymita, avšak je potrebné zvážiť aj riziká.

Prečítajte si viac o reguláciách: EXPERT blog – Zničia regulácie EÚ kryptomeny alebo im pomôžu? Toto môžeme čakať

Riziká kryptoaktív

Na kryptoaktíva sa na rozdiel od cenných papierov, nevzťahuje regulácia v oblasti kapitálového trhu. Volatilita cien kryptomien je neskutočne vysoká, pričom ďalším rizikom je aj technologická oblasť. Hackerské útoky sú časté a prinášajú stratu prístupu ku svojim peňaženkám.

Dôležité je mať dôkladný obraz o tom, do čoho chcem investovať. Nemenej doležité je preveriť si spoločnosť, kde chcem uskutočniť obchod. Základné pravidlo je neinvestovať viac, ako si môžem dovoliť stratiť.

Lepšie je držat časť kryptoaktív mimo burzu. Výrazne tak môžeme obmedziť riziko straty, ak časť bude uložená na hardvérovej peňaženke. Navyše budú kryptoburzy povinné dodržiavať stále viac zákonných pravidiel.

Čítajte tiež – Koniec P2P kryptobúrz v Európe? EÚ ich chce úplne zregulovať!

Aktivisti v roku 2018 nasvietili logo Bitcoinu na NBS

Aktivisti v roku 2018 nasvietili logo Bitcoinu na NBS

Regulácie nie sú všeliek na “problémy” kryptomien

Informácie, ku ktorým sa investor dostane na internete môžu mať rôznu dávku dôveryhodnosti. Krokom vpred má byť pripravovaná regulácia, kde bude povinné zverejňovať informácie o kryptoaktívach. Odstráni sa tak právna neistota a zjednotia sa podmienky.

Momentálne prebiehajú rokovania v skupinách Rady EÚ. Finálne znenie má byť schválené v polovici roku 2022. Časti týkajúce sa stablecoinov nadobudnú účinnosť 20 dní po zverejnení vo vestníku EÚ a zvyšné oblasti až po 18 mesiacoch.

Regulácie však neodstránia technologické a trhové riziká. Investícia to bude stále riziková, no podvodov bude menej.

Myslíte si, źe by vlády mali regulovať kryyptomeny?

Loading ... Loading ...

Digitálne euro nebude nová kryptomena

Priama súvislosť medzi digitálnym eurom a reguláciami nie je. Digitálne euro navyše nie je ani nová kryptomena. Ide iba o zvažovaný projekt ECB ako doplnok k fyzickému a elektronickému euru. 

Pri bezhotovostných platbách ide o peniaze, ktoré vytvorí komerčná banka. Tieto peniaze je inštitúcia povinná na požiadanie vymeniť za hotovosť. Digitálne euro bude emitované priamo centrálnou bankou. Momentálne ľudia nemajú k takýmto peniazom prístup. To by však digitálne euro zmenilo.

ECB plánuje zaviesť digitálne euro – v čom sa má líšiť od kryptomien?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.