Sľubovanie nižších daní sa zrejme nestane realitou, keďže slovenský štátny rozpočet má veľký schodok. Strany majú v programoch opatrenia ako kompenzácie a stimuly pre domáce a zahraničné investície alebo kompenzácie nízkych dôchodkov najstarším seniorom. Nie sú však na to peniaze, uvádza sa v správe od Aktuality.
Štátny rozpočet nedovolí politikom implementovať opatrenia
Množstvo predvolebných sľubov je nereálnych. Politici môžu mať dobré úmysly a naozaj by si priali opatrenia zavádzať, no štátny rozpočet im to nedovolí. Preto sa musia zacieliť predovšetkým na znižovanie deficitu. To je možné iba cez škrtanie výdavkov a zvyšovanie príjmov.
Vláda si nemôže dovoliť ignorovať deficit, pretože ratingové agentúry by zhoršili náš úverový rating a zahraniční veritelia by nám zásadne zvýšili úrokovú sadzbu. Štátny dlh by sa tak ešte viac prehĺbil. Na druhej strane je ťažké predpovedať, aká výška deficitu je pre finančné trhy akceptovateľná. Bez ohľadu na to musí vláda konsolidovať pozvoľne a hlavne realisticky. Navyše, mali by sme sa pripraviť aj na tlak zo strany Európskej únie. Tá bude najbližšie roky tlačiť na fiškálnu konsolidáciu členských štátov.
Schodok sa opäť prehĺbil
Ku koncu septembra dosiahol podľa Ministerstva financií SR štátny rozpočet Slovenska schodok vo výške 3,916 miliardy eur. Zatiaľ čo medziročne stúpli príjmy iba o 2 261,3 mil. eur (+16,7 %), výdavky narástli až o 4 857,9 mil. eur (+32,7 %). Práve rozhadzovanie poslednej vlády v podobe množstva opatrení stálo štát obrovské peniaze. Už skôr sme informovali, že medzimesačne sa deficit prehĺbil až o 187 miliónov eur.
Ak by vláda schválila vyrovnaný rozpočet, analytici očakávajú, že o prácu by prišlo približne 130 000 Slovákov. Znamenalo by to, že štát zníži ďalší rok výdavky o 7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Tento scenár je ale nereálny. Skôr môžeme očakávať pozvoľné tempo konsolidácie.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Koniec plošných opatrení a zvyšovanie daní
V súčasnosti, za predpokladu, že vláda neprijme žiadne opatrenia, Slovensku hrozí bankrot medzi rokmi 2032 až 2040. Aj keď ešte nie je jasné, aké konkrétne kroky vláda implementuje, Slováci by sa mali pripraviť na uťahovanie opaskov, keďže štát bude pravdepodobne plniť kasu aj prostredníctvom zvyšovania daní. Na druhej strane sa rozlúčime s plošnými opatreniami, z ktorých sa stanú adresné.
Mohlo by ťa zaujímať: Prázdne sľuby? Strany hovoria o znížení daní, no rozpočet čelí bankrotu