Jednou z najväčších ekonomických výziev je pre Slovensko pokles počtu obyvateľov v produktívnom veku. Ekonomicky aktívnych obyvateľov je z roka na rok menej a tento trend trvá už od roku 2011, uvádza správa Teraz. Podniky tak v blízkej budúcnosti môžu mať problém obsadiť pracovné pozície.
Budú mať firmy koho zamestnať?
Ústredie práce eviduje 3,65 milióna ľudí v produktívnom veku. Za prvé tri kvartály 2023 došlo k poklesu o 16 337 osôb, čo je tempo 0,7 %. Podľa Eurostatu máme v súčasnosti nezamestnanosť na úrovni 5,8 %. Toto číslo však nemusí vypovedať o celkovom stave trhu práce. Nezamestnanosť síce môže stagnovať, no zároveň zamestnanosť klesať.
A čo to znamená pre firmy? Nižší počet ekonomicky aktívnych obyvateľov spôsobí, že dopyt po práci nebude stíhať za ponukou. Zamestnávatelia sa dostanú do nevýhody a priamo to bude vplývať na obmedzenie výroby. Podniky tak zamestnajú pracovníkov zo zahraničia. Naopak firmy budú motivované v oblasti investovania s cieľom znížiť potrebu pracovnej sily.
Zvýši sa aj počet pracujúcich dôchodcov. Len za posledné desaťročia ich počet narástol štvornásobne. Pracujúcich starobných dôchodcov je v súčasnosti podľa Sociálnej poisťovne približne 151 000. Očakáva sa, že toto číslo bude len narastať.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slovensko starne príliš rýchlo
Pre zmenu tohto trendu by museli začať pracovať ľudia, ktorí si dlhodobo nehľadajú prácu. Je tu však omnoho vážnejší problém, s ktorým štát nič neurobí. Ide o starnutie populácie. Počet pracujúcich bude ďalšie desaťročie výrazne klesať. Slovensko sa dokonca môže stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe.
Už skôr sme informovali, že demografická štruktúra slovenského obyvateľstva je bez pochyby najväčšou ekonomickou hrozbou. Príčina je jednoduchá. Pred desiatkami rokov bola na Slovensku omnoho vyššia pôrodnosť ako je v súčasnosti. Mnohí Slováci si dvakrát rozmyslia, či chcú viacero detí, pretože to nemusia finančne utiahnuť.
Pôrodnosť ale nie je jediný problém. Narastá totiž aj počet obyvateľov, ktorí síce sú v ekonomicky aktívnom veku, no odmietajú pracovať. Vo vekovej kategórii od 15 do 24 rokov u nás pracuje len 21,8 %. Pre porovnanie horšie je na tom už len Grécko (18,2 %) a Taliansko (20,3 %). Naopak najlepší výsledok má Holandsko na úrovni až 77 %. Až každý ôsmy mladý človek na Slovensku nevykazuje žiadnu ekonomickú aktivitu.
Mohlo by ťa zaujímať: Čaká nás na Slovensku prudký nárast nezamestnanosti?