Slovenská ekonomika bude v tomto roku strádať

Ekonomika Ekonomika závislá na exporte
Ekonomika závislá na exporte. Zdroj: shutterstock.com/Casablanca Stock/Jenson
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Slovensko sa môže hrdo pýšiť svojou vysokou úrovňou exportovaného tovaru, ktorý ma veľmi významný podiel na celkovom HDP krajiny. No v tejto súvislosti, je viac než potrebné vnímať aj hrozby, ktoré nám môže spôsobiť zlá ekonomická situácia v iných krajinách. Slovenská ekonomika je až príliš závislá na exporte.

Podľa Štatistického úradu sa dostal slovensky export v marci 2023 na najvyššiu úroveň za posledné desaťročie. V porovnaní z predchádzajúcim rokom sa vývoz Slovenska zvýšil až o 12,6 %, pričom celková hodnota tovaru, ktorý sme exportovali len za mesiac marec bola 10,2 miliárd eur.

Slovenská ekonomika je ťahaná automobilovou výrobou

Najvyšší nárast, a teda aj najvýraznejší vplyv na hodnotu celkového vývozu, mali stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov a lietadiel. Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o neuveriteľných 25,2 %. Dvojciferný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak pokračuje už tri po sebe nasledujúce mesiace. Väčšina strojov a prepravných zariadení smerovala zo Slovenska na trhy v Európskej únií, a to až 68,9 % z ich celkového počtu. EÚ teda predstavuje pre Slovensko kľúčový trh v rámci medzinárodného obchodu. 

Ako povedal hlavný ekonóm ČSOB, Marek Gábriš, „pre Slovensko, ako malú otvorenú ekonomiku závislú na medzinárodnom obchode s podielom exportu a importu na HDP okolo 200 %, je veľmi dôležité byť členom takéhoto zoskupenia.” V nedávnom článku sme vás informovali o tom, že tempo rastu HDP na Slovensku bude v roku 2023 klesať a oživenie pravdepodobne nastane až v nasledujúcom roku. Vzhľadom na stav verejných financií na Slovensku to nie sú vôbec dobré správy.

Keďže životná úroveň Slovákov je takmer najhoršia v celej Európskej únií, čakajú nás ťažké časy.

Slovensko vývoz a dovoz v marci

Slovensko vývoz a dovoz v marci. Zdroj: statistics.sk

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Aj keď nám export rastie, vôbec teraz nemáme dôvod na radosť

Hlavným partnerom Slovenska v rámci vývozu automobilov je Nemecko. To sa ale v posledných mesiacoch topí v hrozbe ekonomickej recesie. Nemecká ekonomika je celkovo najväčšia zo všetkých krajín Európskej únie, taktiež je štvrtou najväčšou ekonomikou sveta a obrovské množstvo firiem je od nej priamo závislých.

Závislosť krajín na Nemecku

Závislosť krajín na Nemecku. Zdroj: UniCredit Bank

Najväčším rizikom pre Nemecko je dodnes pretrvávajúca energetická kríza, na ktorú Nemci odpovedali ešte v lete minulého roka napríklad tým, že začali výrazne šetriť na kúrení a svietení.

Problémy v Nemecku významne znížia slovenskú produkciu

Portál ceskenoviny.cz informoval, že Nemecko v dôsledku vojny prišlo až o 100 miliárd dolárov.

Nemecko bolo závislé na dovoze energií z Ruska. Odstavenie ich dodávky a hľadanie alternatívnych riešení znamená oveľa vyššie náklady a teda aj ceny. Závislosť na Rusku sa Nemcom v poslednom roku poriadne vypomstila. Tým, že odstavili jadrové elektrárne a spoľahli sa na ruský plyn, významne ohrozili svoju ekonomiku.

Ako informoval trend.sk, každý štvrťrok od začiatku roku 2022 až doteraz, vyprodukovalo Nemecko nižší ekonomický rast ako v rovnakom období pred rokom.

Recesia je teda zjavná. Pokles zaznamenala nielen ich priemyselná produkcia, ktorá v mesiaci marec poklesla o 3,4 % , ale aj nemecký domáci dopyt, ktorý klesol najviac zo všetkých štátov Európskej únie. V marci poklesli maloobchodné tržby v Nemecku o 2,4 %.

Vývoz automobilov zo Slovenska poklesne

„Čísla signalizujú, že „tretí štvrťrok môže byť veľmi ťažký pre automobilový sektor, pretože sa dobehnú staré objednávky a žiadne nové objednávky neexistujú,” uviedol Ludovic Subran, hlavný ekonóm spoločnosti Allianz.

Prečítajte si aj: Slovensko sa topí v problémoch – inflácia u nás takmer neklesá

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.