Slovenská banka upozorňuje: Týmto trikom vám podvodníci dokážu vybieliť účet

  • Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodníkov, ktorí zneužívajú jej meno.
  • Falošní bankári sa snažia od Slovákov vylákať ich bankové údaje.
Novinky Falošná banka oberá Slovákov o peniaze
Falošná banka oberá Slovákov o peniaze. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Najväčšia slovenská banka upozorňuje na mnohé triky podvodníkov, ktorí zneužívajú jej meno. Slováci vo viere, že komunikujú so svojou bankou, môžu prísť o všetky peniaze na účte.

Sofistikované metódy falošných bankárov sú čoraz nebezpečnejšie. V tomto článku sa dočítate, na čo si dať pozor a ako bankový podvod odhaliť.

Volá vám falošná banka alebo polícia

Slovenská sporiteľňa upozorňuje svojich klientov, aby nenaleteli podvodníkom, ktorí zneužívajú jej meno. Na Slovensku sa rozmohli telefonáty od falošnej banky, podvodné bankové smsky či emaily.

Cieľom podvodníkov je vylákať od Slovákov ich bankové údaje, a tak ich obrať o peniaze. Využívajú pri tom praktiky, ktoré nemusí byť ľahké odhaliť. Obeťami sú klienti banky, ktorí nie sú dostatočne obozretní a podvodníkom naletia.

„Prosíme vás o obozretnosť, neklikajte na podozrivé e-maily, na podozrivé linky v SMS správach a nepodľahnite lákavým výhram na sociálnych sieťach. Ide o podvod, kde sa útočníci snažia vylákať vaše údaje do elektronického bankovníctva,” varuje svojich klientov Slovenská sporiteľňa.

Podvodníci v týchto dňoch telefonicky kontaktujú Slovákov v mene banky. Falošní bankári sa snažia pod rôznymi zámienkami vylákať od ľudí ich bankové údaje. Volajúci sa dokonca predstaví menom skutočného pracovníka banky. Rovnaký podvod existuje aj vo variante telefonátu z polície.

Podvodné smsky a emaily

„Upozorňujeme vás na podvodné e-maily, textové správy alebo odkazy na sociálnych sieťach, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu našich klientov,” uvádza na svojej webstránke Slovenská sporiteľňa. Podvodníci zasielajú Slovákom smsky, ktoré sa javia tak, že odosielateľom je samotná banka. Ide pritom o podvod.

SMS podvod

SMS podvod. Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Klienti Slovenskej sporiteľne dostávajú aj podvodné emaily, ktorých odosielateľom má byť banka. Predmetom správy je často kontrola osobných údajov. Falošná banka klientov vyzýva, aby skontrolovali svoje údaje na webovom odkaze, ktorý je súčasťou mailu. Celá správa vyzerá maximálne dôveryhodne, preto na ňu môže mnoho klientov draho doplatiť.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako sa podvodníkom ubrániť

Najväčšia slovenská banka preto klientov vyzýva, aby boli maximálne obozretní a nenaleteli na šíriace sa podvody.

„Najzákladanejšia a často opakovaná rada je, aby ste neposkytovali žiadne bankové údaje (čísla kariet alebo prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva) cez telefón alebo sociálne siete. Pracovníci banky od vás môžu žiadať kvôli identifikácii maximálne posledné štvorčíslie vašej karty, ktoré by nestačilo na to, aby mohlo dôjsť k jej zneužitiu,” radí svojim klientom Slovenská sporiteľňa.

Ak máte pocit, že ste sa aj vy stali obeťou podvodu, mali by ste konať okamžite. Platobnú kartu si dokážete zablokovať ihneď prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Ak ste v nepozornosti prezradili podvodníkom svoje prihlasovacie údaje do internet bankingu, obráťte sa čo najskôr na call centrum banky, ktorá vaše heslo na počkanie zmení.

Prečítajte si aj: Na Slovákov útočí nový investičný podvod. Zneužíva tvár známej značky

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.