Slováci, pozor. Nenakupujte darčeky v týchto eshopoch, mohli by ste prísť o peniaze

  • Nakupovanie vianočných darčekov môže vyjsť Slovákov draho v prípade, že narazia na eshop, ktorý je podvod
  • Slovenská obchodná inšpekcia aj Polícia Slovenskej republiky varujú pred podvodnými predajcami na internete
Novinky Tieto eshopy sú zrejme podvod
Tieto eshopy sú zrejme podvod. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Práve v týchto dňoch Slováci nakupujú vianočné darčeky. Mnohí sa rozhodnú pre nákup na internete, avšak nie každý obchodník je korektný. Vo viacerých prípadoch dokonca môžete naraziť na podvodný eshop.

Na základe skúseností zákazníkov zverejnila Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) zoznam internetových obchodov, ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť. Hrozí, že prídete o peniaze, lebo ide o podvod.

Aj na pohľad dôveryhodný eshop môže byť podvod

Nakupovanie na internete je veľmi pohodlné, a tak ho zákazníci častokrát uprednostnia pred trávením dlhých hodín v kamenných obchodoch. Online priestor so sebou ale prináša aj mnohé riziká, na ktoré už draho doplatili nepozorní zákazníci.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že eshop, v ktorom nakupujete, je dôveryhodný. Vyberiete si tovar, zaplatíte ho vopred kartou a až po tom, čo ani po niekoľkých týždňoch vaša zásielka nedorazí, zistíte, že ste sa stali obeťou podvodu.

Slováci by mali byť predovšetkým teraz, v období predvianočného zhonu, čo najviac obozretní. Je mimoriadne dôležité preveriť si každého predajcu, najmä prostredníctvom jeho recenzií. Pred podvodnými eshopmi Slovákov varuje aj Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku.

Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na podvodné eshopy

Príkladom takéhoto podvodného eshopu je napríklad stránka www.nakupuj123.sk. SOI varuje Slovákov, že „spotrebitelia v podaniach poukazujú na nedodanie výrobku v lehote podľa obchodných podmienok predávajúceho a na nevrátenie finančnej čiastky po uplatnení si práva na odstúpenie od kúpnej zmluvy.”

Zároveň zákazníkom dôrazne odporúča „dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia produktov prostredníctvom vyššie uvedenej webovej stránky.”

Doména nakupuj123.sk patrí slovenskému prevádzkovateľovi, a tak Slováci, ktorí eshopu naleteli, môžu podať podnet na SOI, ktorá činnosť predajcu preverí.

Horšia situácia ale nastane v prípade zahraničného prevádzkovateľa eshopu, akým je napríklad mimoriadne rozšírený bonky.sk. Jeho prevádzkovateľom je spoločnosť, ktorá sídli v Spojených arabských emirátoch, a tak „Slovenská obchodná inšpekcia nemôže vykonať kontrolu a prešetriť obchodné praktiky predmetného internetového obchodu.”

Slováci, ktorí prišli o peniaze pri nakupovaní na stránke bonky.sk, by sa podľa SOI mali obrátiť na Ministerstvo hospodárstva Spojených arabských emirátov.

SOI na svojej web stránke zverejnila desiatky podvodných eshopov (kompletný zoznam nájdete tu), na ktorých nekalé praktiky upozornili podvedení Slováci. Zároveň však SOI upozorňuje, že zoznam nie je v žiadnom prípade úplný a to, že sa na ňom nejaký internetový obchod nenachádza neznamená, že je bezpečný.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Falošný Lidl

Je dôležité zachovať si pri nakupovaní zdravý rozum. Všeobecne platí, že ak je ponuka príliš lákavá, môže ísť o podvod. Len pred niekoľkými dňami sme vás informovali o tom, ako podvodníci napodobnili stránky obchodného reťazca Lidl. Slováci vo viere, že nakupujú u overeného predajcu, prišli o svoje peniaze.

Prečítajte si aj: Na Slovákov útočí nový investičný podvod. Zneužíva tvár známej značky

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.