Záver roka a predovšetkým obdobie pred Vianocami býva časom, ktorý je tradične spätý s nákupným ošiaľom. V čase, keď majú obchodníci plné ruky práce, však nezaháľajú ani podvodníci. Predvianočnú nákupnú horúčku sa snažia využiť aj oni.
VÚB banka preto dôrazne upozorňuje svojich klientov, aby boli pri nakupovaní darčekov mimoriadne obozretní, lebo práve počas adventu narastá počet obetí rôznych druhov podvodov. Rovnaké varovanie prišlo aj od ďalšej banky a dokonca aj od polície.
Pozor na nakupovanie pod vplyvom stresu
V súčasnosti podvodníci vo všeobecnosti zneužívajú nesústredenosť a časový stres nakupujúcich. Takzvaný syndróm FOMO (fear of misssing out), alebo inak „strach z premárnenej príležitosti”, je veľmi populárnym trikom zlodejov.
Ponuky typu „akcia platí len dnes” alebo „posledný kus na sklade” vytvoria na zákazníka tlak, že sa musí rozhodnúť pre nákup čo najskôr. Kupujúci v takom prípade stráca svoje plné sústredenie a častokrát mu uniknú detaily, podľa ktorých by mohol podvodníka ľahko odhaliť.
Polícia upozornila na vzostup podvodov
Na rozmach podvodov upozornila taktiež aj Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku. Od januára do októbra už zaevidovala 1 816 podvodných konaní a 25 % z nich bolo v online priestore.
V prípade nákupov online sú mimoriadne rozšírené falošné eshopy. Vyzerajú takmer identicky ako webové stránky overeného predajcu, no ide o podvod. Falošný eshop láka zákazníkov na ohromné zľavy a tí, vo viere, že ide o značkovú predajňu, ponuku využijú.
Nedočkajú sa však ani tovaru, ani vrátenia peňazí. Len pred pár dňami sme vás informovali o falošnom eshope, ktorý napodobňuje stránky obchodného reťazca Lidl.
Na Slovensku sú v posledných mesiacoch extrémne rozšírené falošné kuriérske či poštové výzvy na zaplatenie rôznych poplatkov, či už ide o poštovné, daň alebo clo. Ak na odkaz zareagujete, podvodníci od vás vylákajú platobné údaje a pokúsia sa vás obrať o peniaze.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Banky dávajú klientom rady, ako sa nestať obeťou podvodu
”Vo všeobecnosti neodporúčame, aby ste pri prihlasovaní do internet bankingu využívali internetový vyhľadávač. Ak nepoznáte presnú adresu, zadajte hlavnú stránku banky a prihláste sa cez odkaz internet banking na oficiálnej stránke,” hovorí Radomír Adamkovič, vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke.
Podvodníci sa často snažia osloviť klientov v mene banky a takýmto spôsobom od nich vylákať údaje o ich karte. „Podvodný e-mail alebo esemeska môže vyzerať ako keby ich poslala VÚB banka. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude výzva na odblokovanie účtu, hoci nebol predtým zablokovaný alebo aktiváciu novej služby, hoci ste o nič nové nežiadali,” uvádza VÚB banka.
Podľa slovenskej banky počet podvodov stúpol až o 530 %
Pred online podvodmi len nedávno varovala aj Slovenská sporiteľňa, ktorá uviedla, že počet nahlásených podvodov stúpol až o 530 %. „Štatisticky to vychádza, že každý druhý klient sa stretol s podvodníkom. Ak podvodu naletí, v priemere príde o 2 700 eur. Najvyššia suma presahovala 65 000 eur,” konštatoval šéf bezpečnosti SLSP Ján Adamovský.
Najmä teraz, v čase predvianočného zhonu je potrebné byť čo najviac obozretný. Podvodníci číhajú takmer na každom rohu a zneužijú vašu nepozornosť. Vždy si overte spoľahlivosť predávajúceho prostredníctvom jeho recenzií. Nereagujte na podozrivé smsky či maily a dávajte si veľký pozor na to, komu poskytnete vaše bankové údaje.
Prečítajte si aj: Stovky Slovákov naleteli investičnému podvodu desaťročia. Dokopy prišli o 50 miliónov eur