Slovákov čakajú vyššie mzdy. Zamestnávatelia nemajú na výber

  • Reálne mzdy budú na Slovensku najbližšie roky rásť
  • Až 76 % slovenských spotrebiteľov minie mesačne celú výplatu
Novinky Slovákom stúpnu reálne mzdy
Slovákom stúpnu reálne mzdy. Zdroj: shutterstock.com/Royal Graphics/fizkes/fornStudio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V roku 2023 množstvo zamestnávateľov zvyšovalo zamestnancom mzdy iba o infláciu alebo dokonca ešte menej. Zatiaľ čo ceny stúpli okamžite, reálne mzdy rastú iba mierne a s podstatným časovým oneskorením. Zamestnávatelia sú ale čoraz viac pod tlakom a budú musieť pokračovať vo zvyšovaní platov, uvádza správa Pravda.

Reálne mzdy budú Slovákom najbližšie roky stúpať

Za mesiac október stúpli platy rýchlejšie ako tempo rastu cien vo všetkých odvetviach. Takýto trend sme naposledy mohli vidieť v auguste 2021. Najviac stúpli platy v reštauráciách a pohostinstvách (9,8 %) a v priemysle (4 %). Od začiatku roka rástli reálne mzdy celkovo v 5 z 10 sledovaných odvetví. Rovnako narástla aj priemerná mesačná nominálna mzda o 8,3 % na úroveň 1 403 eur.

Pozitívnou správou pre Slovákov je, že rozdiel medzi infláciou a mzdami bude narastať. Nezamestnanosť je extrémne nízka a obsadiť pracovné pozície nie je pre firmy jednoduché. Preto jedným z hlavných nástrojov ako si udržať zamestnanca bude zvyšovanie reálnej mzdy. Súčasné mesačné mzdy za 3. kvartál 2024 si môžete pozrieť v tabuľke nižšie podľa Štatistického úradu.

Priemerné mesačné mzdy

Priemerné mesačné mzdy. Zdroj: Štatistický úrad

Medziročné tempo zvyšovania reálnej mzdy sa zrýchlilo. S týmto trendom rastie aj kúpyschopnosť spotrebiteľov. Napriek tomu vzostup miezd nenaplnil očakávania Národnej banky Slovenska (NBS). To sa ale môže čoskoro zmeniť, pretože zamestnanci čoraz viac tlačia na vyššie mzdy. A majú na to dôvod, keďže posledné dva roky došlo k výraznému poklesu kúpyschopnosti.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Máme dôvod na radosť?

Ešte v októbri sme informovali, že Slováci pracujú príliš dlho a ťažko neprimerane k výške mesačnej mzdy. Výsledkom je, že si ničíme zdravie a nekompenzuje to ani príjem. Výdavky domácností sú príliš vysoké a rast reálnych miezd v nasledujúcich rokoch by mal túto nepriaznivú situáciu zmierniť. Dokonca až 76 % slovenských spotrebiteľov minie mesačne celú výplatu alebo ide dokonca do mínusu.

Z týchto čísiel je každému jasné, že napriek zvýšeniu reálnych miezd Slováci okamžite nepocítia zlepšenie životnej úrovne. Podľa Eurostatu je Slovensko najchudobnejšia krajina po Bulharsku. A práve jedným z hlavných faktorov prečo to tak je, sú vysoké ceny v celom regióne. Eurostat použil pre výpočet medián ekvivalentného disponibilného príjmu meraný v parite kúpnej sily na obyvateľa.

Mohlo by ťa zaujímať: Šokujúce výsledky rebríčka Eurostatu: Slovensko trie chudobu, čelíme vážnemu problému

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.