Koncom októbra na ministerské posty nastúpila novozvolená vládna garnitúra zložená zo strán Smer-SSD, Hlas-SD a SNS. Takzvaná sociálna vláda plánuje nové spotrebné dane, ktoré sa najviac dotknú tých, ktorým mala táto vláda najviac pomáhať. O téme informuje Trend.
Takmer všetky krajiny sveta aktuálne čelia rozpočtovým deficitom a vysokým dlhom a túto situáciu je nutné riešiť. Najčastejšou cestou k lepšiemu je zvýšenie nepriamej dane na produkty, napríklad na cukor, tabak alebo emisie CO2.
Týmto krokom sa zvýši príjem do štátnej kasy, no na druhej strane na to doplatia spotrebitelia, ktorí ich nadmerne užívajú. Pri neuváženom nasadení môžu tieto nové dane v konečnom dôsledku podporiť tvorbu sivej a čiernej ekonomiky. V takomto prípade klesajú štátne príjmy z daní, ale subjekty na čiernom trhu zároveň disponujú nadmernými ziskami.
Preto je potrebné opatrne pristupovať hlavne k zvyšovaniu daní z tabaku a liehu. Zvlášť na Slovensku, kde podľa údajov z Eurostatu z roku 2021 Slováci na bývanie, energie, jedlo, nápoje a cigarety dávajú najvyššiu časť svojich príjmov, a to až 55 %.
Odvrátenou stránkou je to, že je to najviac zo všetkých krajín, pričom európsky priemer je o 12 % nižší. Zvýšenie daní by sa najviac dotklo najchudobnejších, teda tých, ktorých má táto vláda zložená z dvoch sociálnych strán najviac chrániť.
Pre Trend vyjadril svoj názor aj Filip Kužma z Inštitútu moderného spotrebiteľa. Podľa neho finančný vplyv na týchto spotrebiteľov bude negatívny. Možnou cestou sú však cezhraničné nákupy alebo kúpa cigariet pašovaných zo susedných štátov, ktoré majú nižšie sadzby spotrebnej dane.
Pre príklad uviedol susedné Poľsko, kde stojí balík cigariet približne o euro menej ako u nás. Po prípadnom zvýšení spotrebnej dane na cigarety sa tento finančný rozdiel ešte prehĺbi.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Vláda zrejme znepríjemní fungovanie aj živnostníkom
Nová vláda sa zameria aj na paušálne výdavky živnostníkov. Tí majú aktuálne k dispozícii 60-percentné paušálne výdavky. Zmena však pre živnostníkov nemá byť k lepšiemu. Podľa slov opozičného poslanca Mariána Viskupiča (SaS) by mala aktuálna debata skôr smerovať k ich percentuálnemu zníženiu.
Vyplýva to z predchádzajúceho vyjadrenia ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SSD), ktorý už skôr tvrdil, že dôjde k vyššiemu zdaneniu bánk, mimoriadnych ziskov a nadziskov sektorov, korporácií, právnických alebo fyzických osôb, k vyšším daniam z nehnuteľností a zníženiu limitu paušálnych výdavkov pre fyzické osoby.
Aktuálne živnostníci odvádzajú do zdravotnej a Sociálnej poisťovne minimálne 285,49 eur mesačne, od Nového roka to bude dokopy 307,41 eur mesačne. Prvú platbu v tejto výške bude nutné zaplatiť najneskôr do 8. februára 2024.
Prečítajte si aj: Rezort financií plánuje zmeny. Negatívne sa dotknú tejto skupiny ľudí