Slovákom môžu stúpnuť úroky aj keď ich centrálna banka zníži. Ako je to možné?

  • ECB zrejme začne znižovať úrokové sadzby v druhej polovici roku 2024
  • Ratingové agentúry znižujú rating Slovenska
  • Zahraniční veritelia zdvíhajú Slovensku úroky
Ekonomika Úrokové sadzby na Slovensku môžu stúpnuť
Úrokové sadzby na Slovensku môžu stúpnuť. Zdroj: shutterstock.com/Cast Of Thousands/Zerbor
Freedum fighters PCBitmarkets

Európska centrálna banka (ECB) ponechala úrokové sadzby nezmenené už na druhom zasadnutí po sebe, čím naznačuje, že čoskoro zrejme budeme svedkami expanzívnej menovej politiky. Podľa údajov Tradingeconomics je referenčná sadzba ECB na úrovni 4,50 % a zrejme ju bude centrálna banka postupne znižovať. Slováci to ale nemusia pocítiť ihneď.

Prečo môžu úrokové sadzby stúpnuť, aj keď ich ECB zníži?

Očakáva sa, že ECB začne znižovať úrokové sadzby v druhej polovici roku 2024, keďže úroveň inflácie sa postupne dostáva k inflačnému cieľu 2 %. V prvom rade je ešte priskoro hovoriť o nižších sadzbách, keďže inflácia môže kedykoľvek opäť narásť. Slovákov ale sužuje ešte druhý negatívny faktor, ktorý môže výrazne predražiť požičiavanie peňazí.

Výšku úrokovej sadzby v krajine neurčuje iba politika ECB. Takmer každý štát na svete je zadlžený, resp. požičiava si peniaze od zahraničných veriteľov na finančných trhoch. A tu presne nastáva pre Slovensko problém. Štátny deficit totiž za posledné roky výrazne stúpol a všimli si to aj zahraniční veritelia.

Ak je deficit v krajine neprimerane vysoký, ratingové agentúry znížia úverový rating krajiny. To spôsobí, že veritelia následne zdvihnú úroky, ktoré bude musieť Slovensko splácať. A keď hovoríme o Slovensku, máme tým na mysli aj firmy a domácnosti. Inak povedané, úroková sadzba v krajine narastie.

Úroková sadzba ECB stojí na hodnote 4,50 %

Úroková sadzba ECB stojí na hodnote 4,50 %. Zdroj: Tradingecocomics

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nie je dôvod na paniku

Ak máme tieto dva hlavné faktory, ktoré vplývajú na výšku úrokovej sadzby vysvetlené, je načase aplikovať ich na súčasný stav. Prvý faktor v podobe menovej politiky ECB zrejme povedie k zníženiu úrokovej sadzby v najbližšom období, keďže inflácia výrazne klesá. No druhý faktor v podobe deficitu rozpočtu zrejme povedie k zvýšeniu úrokov, pretože napríklad ratingová agentúra FitchRatings začiatkom decembra znížila Slovensku rating na A-.

Známka A- je pre Slovensko najhoršia od roku 2004. Ratingová agentúra uviedla, že Slovensko nemá jasný plán ako uzdraviť verejné financie. Medzi ďalšie faktory patrí zníženie produktivity práce, obmedzenie dodávok energií a politická situácia v našej krajine.

Otázkou zostáva, či pokles sadzieb ECB bude väčší ako nárast sadzieb v dôsledku deficitu. To, samozrejme, nedokáže predpovedať nikto, no ak bude vláda postupne verejné financie konsolidovať, nárast sadzieb nemusí byť až taký výrazný. Napriek tomu sa vystavujeme situácii, kedy aj napriek zníženiu sadzieb v eurozóne môžeme byť svedkami ich zvýšenia na Slovensku.

Mohlo by ťa zaujímať: Kedy začnú Slovákom klesať úrokové sadzby? Odpoveď mnohých nepoteší

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.