Slovákom hrozí nárast cien potravín o ďalších 10 %

  • Nové mýtne sadzby môžu zvýšiť ceny výrobkov a potravín až o 10 %
  • Slováci platia za potraviny neprimerane vysoké ceny
Novinky Potraviny môžu byť drahšie o 10 percent
Potraviny môžu byť drahšie o 10 percent. Zdroj: shutterstock.com/Andrzej Rostek/Denys Kurbatov/CryptoSkylark
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Nová európska smernica Eurovignette má za úlohu nastaviť vyberanie poplatkov za využívanie dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. Pri výpočte bude napríklad zohľadňovať aj emisie CO2. Podľa správy Sita nové mýtne sadzby môžu zvýšiť ceny výrobkov a potravín až o 10 %. Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia okamžite reagovalo. Vyzýva vládu, aby čo najskôr prijala potrebné opatrenia.

Drahšie potraviny o ďalších 10 %?

Nárast dopravných nákladov sa môže prejaviť priamo aj na konečných cenách prevážaných výrobkov. Tento problém sa preto týka celej spoločnosti. Aby sme sa vyhli presunutiu týchto zvýšených nákladov na ceny produktov a konečného spotrebiteľa, vláda by mala nájsť kompenzačné mechanizmy pre dopravcov.

ČESMAD upozornil aj na nelegálne podnikanie zahraničných dopravcov, ktorí profitujú zo zrušenia povoleniek medzi Európskou úniou a Ukrajinou. V súčasnosti totiž najviac trpia práve tí, ktorí podnikajú legálne. Vláda by sa preto mala čo najskôr týmto problémom zaoberať, zintenzívniť kontroly a zlepšiť férovú konkurenciu.

V Nemecku, ktoré zaviedlo smernicu došlo od decembra k zvýšeniu mýta až o 83 %. Okrem mýtneho sa však zvýšia náklady aj na kúpu bezemisných vozidiel. Dopravcovia preto žiadajú úľavu dane z motorových vozidiel alebo vratky spotrebnej dane. Pomôcť by mohlo napríklad aj zníženie odvodového zaťaženia pre zamestnancov.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ak vláda nezakročí, Slováci si musia utiahnuť opasky

Podľa údajov Tradingeconomics je v súčasnosti na Slovensku inflácia potravín na úrovni 9 % za mesiac október, čo je o 2,2 % menej oproti septembru. Potraviny spolu s energiami tvoria základné zložky indexu spotrebiteľských cien a práve obe tieto oblasti zaznamenali najvyššie tempo rastu cien. Dlhé mesiace má dokonca Slovensko najvyššiu infláciu spomedzi všetkých krajín eurozóny.

Už v súčasnosti majú Slováci problém s úsporami a nedarí sa im tvoriť finančnú rezervu. Práve za potraviny platíme neprimerane vysoké ceny v porovnaní so mzdami. Prípadné zvýšenie cien potravín o ďalších 10 % by spôsobilo, že mnoho domácností by si muselo opäť sťahovať opasky.

Zatiaľ nevieme ako sa k novej smernici postaví slovenská vláda, no ak nezakročí, dopravcovia budú nútení prenášať náklady na odberateľov a tí následne zvýšia ceny konečných produktov. Na konci stojí spotrebiteľ, ktorý už nemá na koho tieto dodatočné náklady preniesť a musí znášať vysoké ceny.

Mohlo by ťa zaujímať: Eurozónu čaká ťažké obdobie. Ideme do ťažkého boja s infláciou

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.