Slovákmi milovanú dovolenkovú destináciu trápi obrovský problém. Pobrežie je plné výkalov

  • Konkrétne si to všimli obyvatelia a návštevníci pri meste Jelsa na populárnom ostrove Hvar.
  • Tento problém sa v krajine vyskytol už pred rokom, turisti sú z neho znechutení.
Off topic Slovákmi milovanú dovolenkovú destináciu trápi obrovský problém
Slovákmi milovanú dovolenkovú destináciu trápi obrovský problém. Zdroj: Shutterstock.com/CherylRamalho, Ground Picture
BitmarketsBitmarkets

Turistická sezóna v Chorvátsku už pomaly, ale isto začala. Aj tento rok však so sezónou prišiel nepríjemný problém. Ako totiž informuje chorvátsky denník Slobodna Dalmacija, Jadranské more zaplavili výkaly. Konkrétne si to všimli obyvatelia a návštevníci pri meste Jelsa na populárnom ostrove Hvar.

Voda kontaminovaná azbestom

Splašky nie sú to jediné, čo návštevníkov Chorvátska trápi. Podľa portálu Danas sa v blízkosti Splitu, konkrétne na pláži Kosica pri obci Vranjic, nachádza voda kontaminovaná rakovinotvorným azbestom. Ten sa do vody dostal z blízkej továrne.

Tento problém nie je žiadnou novinkou, opakuje sa každý rok. Aj napriek tomu, že Jadranské more je chránenou oblasťou, mnohé výletné lode vypúšťajú do mora výkaly. Okrem nich doň vypúšťajú i kuchynský olej.

Lode sa na pevninu vracajú zväčša predpoludním. V tom istom čase sa splašky objavujú najčastejšie. K pobrežiu sa dostávajú za pomoci vetra a morských prúdov.

Túto situáciu možno označiť za poriadny bizár. Hvar je totiž populárnou dovolenkovou destináciou – aby sa tam turisti cítili čo najlepšie, do čistenia odpadu sa investujú stovky miliónov eur. Cieľom je zabezpečiť čistotu a kvalitu vody. Výkaly to však celé kazia.

V minulom roku sa splašky okrem Hvaru objavili napríklad aj na Makarskej riviére či dokonca v meste Zadar. V Zadare za to však nemohli výletné lode; nepríjemnosti spôsobila problémová kanalizácia.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Chorvátsko je stále top destináciou

Podľa aktuálneho prieskumu európskej banky Revolut, uskutočneného na vzorke 15 000 respondentov, a to vrátane 1 000 Slovákov, sú pre európskych cestovateľov tento rok top destináciami Taliansko, Grécko a Španielsko. Obyvatelia Slovenska plánujú dovolenku najmä pri mori a ako svoju cieľovú destináciu si často vyberajú práve Chorvátsko.

Tretina Slovákov plánuje tráviť dovolenku na Slovensku, zatiaľ čo 42 % plánuje cestovať do zahraničia. Okrem Chorvátska (9 %) sa často rozhodujú pre Taliansko, Grécko, Česko a Španielsko. Medzi európskymi respondentmi celkovo plánuje dovolenku vo svojej vlastnej krajine stráviť 47 %.

Slováci preferujú najmä dovolenku pri mori (33 %), s rodinou (25 %) alebo v prírode (15 %). Takmer každý desiaty Slovák chce tento rok relaxovať vo wellness centre, 9 % plánuje dovolenku doma a 1 % sa chce zúčastniť hudobného festivalu.

Slováci chcú na dovolenke navštíviť miestne pamiatky (44 %), ochutnať miestnu kuchyňu a spoznať miestne tradície (20 %). Pokiaľ ide o miesto pobytu, preferujú all inclusive hotely s nápojmi a stravou v cene (37 %). Slovenskí turisti patrili medzi tých, ktorí si najčastejšie vyberali dovolenky s wellnessovými, zdravotnými a skrášľovacími procedúrami (17 %).

Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.