vivat_sloboda_slovenske_gta_titulka_free_game

Hrali ste niekedy hru Mafia a mali ste radi misie s taxikárčením? Prípadne hrávali ste hry typu GTA alebo Crazy Taxi? Niečo na tento štýl vymyslela partia mladých nadšencov. Základná hra, ktorá sa volá Vivat Sloboda je k dispozícii voľne a zadarmo na stiahnutie.

Projekt Vivat Sloboda, ktorý podporila Férová nadácia O2, rozbiehal scenárista a produkčný Roman Lipka s dizajnérom Jaromírom Mikom, ktorý vytvára mestské modely a Unity 3D s programátorom Samuelom Potiskom. Na hre spolupracuje aj programátor Márk Néveri, 2D animátor Denis Miglierini, 2D umelkyňa Tesa Tarčáková a dizajnér postáv Samuel Šlauka.

Prečo vytvorili hru práve z roku 1989, kedy prebehla v Československu nežná revolúcia? Odpoveď je prostá:

„Vážime si, že nám štát nediktuje, čo máme robiť a máme slobodu venovať sa takýmto projektom. Umožňuje nám to režim, ktorý naši rodičia „vyštrngali“ a Vivat Sloboda je spôsob, ako si môžeme ich činy pripomenúť,“ zhodujú sa autori projektu a dodávajú, že je dôležité, aby sa to takto uchovalo.

To tu ešte nebolo!

Samotná hra poskytuje otvorený svet resp. prepracované hlavné mesto Slovenska – Bratislavu. V hre šoférujete auto, ktoré sa náramne podobá Škode 105, no v hre sa volá SMOLA. Tvorcovia si pri vytváraní hry nahromadili cca 2 000 fotografií Bratislavy v dekádach jej premeny. Podľa toho vytvárali jednotlivé aspekty hry. V aute počuť dobové rádiá a pesničky, a navyše celé prostredie hry je samozrejme v slovenčine. Rovnako aj slovenský dabing. To v GTA nenájdete 🙂

vivat_sloboda_slovenske_gta

Je hra plná verzia?

Na hre sa stále pracuje. Autori sa chcú dostať na úroveň plnej hry, ktorá bude mať príbeh a bude baviť o to dlhšie. Jej názov by časom mal byť Vivat Slovakia a hre GTA by mala byť viac než podobná. Teraz je dispozícii len v základnej verzii, kde si môžete vyskúšať práve spomínané taxikárčenie z roku 1989. Hra je na voľné stiahnutie dostupná TU.

Prečo ten hate?

Ihneď po zverejnení hry, ktorú si Slováci stiahli zadarmo, sa strhla na sociálnych sietiach diskusia. Ľudia, ktorí hru hrali, písali nepekné komentáre na adresu hry. Že graficky nie je dotiahnutá, že je to amatérske a pod… Prečo ten hate milí Slováci? Robili to nadšenci a dali vám ju zadarmo! Radšej keby poniektorí priložili ruku k dielu, bolo by to fajn.

Pevne verím, že hru časom dostatočne vyladia a sprístupnia plnú verziu, za ktorú nebude mať problém človek aj zaplatiť. USA má GTA, Česi Mafiu a my môžeme mať túto skvelú hru. Držíme palce 🙂