Slováci sa pomoci od štátu nedočkajú. Vláda na ňu nevidí dôvod

Ekonomika Slováci musia zvládnuť vyššie splátky úverov
Slováci musia zvládnuť vyššie splátky úverov. Zdroj: shutterstock.com/SB Arts Media/Sergey Golovunin
Okazio PCSolaxy mobil banner

Prudký nárast úrokových sadzieb spôsobil, že Slováci platia za hypotéky podstatne viac ako tomu bolo doposiaľ. Veľký šok čaká tie domácnosti, ktorým konči výhodná fixácia úrokovej sadzby. Napriek tomu, že politici navrhovali niekoľko možností ako Slovákom s hypotékami pomôcť, Ministerstvo financií dospelo k záveru, že nie je dôvod na to, aby bolo potrebné prijímať plošné opatrenia.

Slováci si za svoje hypotéky poriadne priplatia

Počas nasledujúcich dvoch rokov čaká mnohých Slovákov výrazný nárast splátok hypoték. Týka sa to zhruba každej druhej hypotéky. Výdavky tak stúpnu asi 300 000 slovenským domácnostiam.

Ako sme vás informovali v našom nedávnom článku, priemerná mesačná splátka úverov je v súčasnosti 270 eur mesačne. Po náraste úrokových sadzieb na úroveň 4,5 až 5 %, sa priemerná mesačná splátka úveru na Slovensku zvýši zhruba o 100 eur mesačne. Približne 15 % z celkového počtu poskytnutých úverov bude mať mesačný nárast splátky vyšší ako 200 eur.

Ak sa pozrieme na konkrétny príklad, tak pri hypotéke, ktorej zostávajúca dlžná suma je 100 000 eur a doba splácania 20 rokov a ak je úroková sadzba z obdobia „lacných hypoték” 0,8 %, tak mesačná splátka predstavuje sumu 451 eur. Po refixácií, ktorá teraz čaká státisíce Slovákov bude nová splátka tej istej hypotéky pri aktuálnom úroku 4,5 % až 633 eur.

V nedávnom článku sme pre vás pripravili veľký prehľad úrokových sadzieb najväčších slovenských bánk.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) si v tomto roku za hypotéku zaplatí výrazne viac až 10 % domácnosti, ktoré svoje bývanie splácajú. V ďalšom roku k nim pribudne ďalších 20 percent z poskytnutých hypoték.

Rok Počet úverov Podiel na celkovom objeme úverov
2023 84 792 10 %
2024 144 281 20 %
2025 145 472 20 %
2026 84 300 12 %
2027 115 710 19 %
od 2028 86 273 16 %
Fixácia do splatnosti 26 851 2 %

Zdroj: NBS

NBS tvrdí, že Slováci nárast splátok zvládnu

„Nárast splátok pri väčšine hypoték nebude dramatický. Domácnosti ho pocítia, ale dodatočné výdavky by nemali prekročiť v priemere 5 % ich príjmov v čase refixácie. Domácnosti by to mali zvládnuť a ich schopnosť splácať by nemala byť ohrozená. Situácia si vyžaduje individuálne, nie plošné riešenia. Verím, že banky spoločne so štátom v tomto smere nájdu spoločnú reč,” povedal člen bankovej rady a výkonný riaditeľ NBS Vladimír Dvořáček.

NBS tvrdí, že Slováci nárast splátok zvládnu vďaka silnému rastu miezd. Predpokladá, že platy budú rásť v tomto, ale aj v budúcom roku o viac ako 10 %. NBS taktiež poukazuje na fakt, že klienti sú pred poskytnutím úveru testovaní, či zvládnu splácať hypotéky aj v prípade nárastu sadzieb o 2 %. Avšak prednedávnom sme vás informovali, že úroky jednej slovenskej banky už prekonali aj hranicu šiestich percent.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bankári rokovali s vládou

Slovenská banková asociácia (SBA), Ministerstvo financií Slovenskej republiky a NBS na svojom spoločnom stretnutí došli k záveru, že „riziko neschopnosti splácania úverov je nízke”. SBA sa vo svojom vyjadrení taktiež opiera o to, že Slovákom rastú mzdy a teda vyššie splátky si môžu dovoliť.

„V slovenských bankách chceme, vieme a budeme pomáhať rodinám, ktoré to budú potrebovať, rovnako, ako sme to robili aj počas uplynulej koronakrízy. Zdravý bankový sektor, ktorý je najdôležitejším zdrojom financovania našej ekonomiky, je dlhodobo pilierom našej krajiny a práve vďaka tomu vieme pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú,” povedal Peter Krutil, prezident Slovenskej bankovej asociácie.

Vláda rozhodla. Slováci nepotrebujú pomôcť s vysokými splátkami

„Po oboznámení sa s hĺbkovou analýzou NBS môžeme konštatovať, že nevidíme dôvod na plošné opatrenia.

Vždy sa vyskytnú ojedinelé prípady, ktoré je potrebné riešiť, no predstavitelia bánk nás ubezpečili, že majú procesy a mechanizmy, ako sa s takýmito prípadmi vysporiadať. Prvoradé je, aby nedošlo k vážnym rodinným tragédiám alebo ťažkým situáciám. Takéto prípady banky riešia a riešili ich aj v minulosti a to v podstatne ťažších časoch počas pandémie,” uviedol minister financií Michal Horváth.

Téma výrazného navýšenia splátok hypoték sa stala predmetom trvajúcej predvolebnej kampane. Rôzne politické strany navrhovali viaceré možnosti ako Slovákom pomôcť zvládnuť nápor na ich peňaženky. Politici navrhovali, aby časť zo zvýšenej splátky zaplatil štát alebo práve banky, ktoré sa v súčasnosti tešia z rekordných ziskov.

Prečítajte si aj: Zdražovanie hypoték pokračuje. Úroky veľkej slovenskej banky sa blížia k 6 percentám

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.