Čína môže spôsobiť extrémne problémy v svetovej ekonomike

Ekonomika Čína ohrozuje globálnu ekonomiku
Čína ohrozuje globálnu ekonomiku. Zdroj: shutterstcok.com/My Life Graphic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čínska ekonomika, ktorá sa dlhé desaťročia tešila svojej raketovej expanzii a dynamickému rastu, sa v súčasnosti potyká so znepokojujúcimi výzvami, ktoré by mohli mať hlboké a trvalé dôsledky na celý globálny hospodársky systém. Podľa správ, ktoré uverejnil Wall Street Journal, čínska ekonomika čelí obrovským problémom vrátane extrémnej dlhovej záťaže, masívneho spomalenia ekonomického rastu a hrozby recesie. Ak Čína tieto zásadné problémy včas nevyrieši, môžu viesť k zmenám, ktoré budú mať vplyv na svetovú obchodnú dynamiku a medzinárodné ekonomické vzťahy.

„Sme svedkami preradenia na najdramatickejšiu trajektóriu v ekonomickej histórii,” povedal Adam Tooze, profesor histórie na Kolumbijskej univerzite, ktorý sa špecializuje na ekonomické krízy.

Čína má extrémne vysoký dlh

Jedným z hlavných problémov, ktorým čelí Čína, je jej rastúca dlhová záťaž. Čínske podniky a vláda sa zadlžili na takú vysokú úroveň, ktorá je už neudržateľná. Rast dlhu môže mať viacero negatívnych dopadov, ako je napríklad zníženie investícií do produktívnych sektorov ekonomiky a zvýšenie rizika bankrotu podnikov. Tento stav môže oslabiť dôveru investorov a negatívne ovplyvniť celkovú ekonomickú stabilitu krajiny.

Dlh Číny sa v poslednom desaťročí viac než zdvojnásobil a prekonal tak aj zadĺženie Spojených štátov, či dlh eurozóny.

Vývoj dlhu

Vývoj dlhu. Zdroj: Bank of internetional settlements

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Ekonomický rast Číny výrazne spomalil

Okrem dlhovej záťaže čelí Čína aj problémom so spomalením ekonomického rastu. Ázijská veľmoc dlhodobo dosahovala pomerne vysoké rastové úrovne, no teraz zaznamenala výrazne zníženú dynamiku rastu ekonomiky.

Čínska ekonomika v posledných rokoch rástla hlavne vďaka domácim investíciám. V krajine vláda vybudovala najväčšiu sieť vysokorýchlostných vlakov na svete, stovky nových letísk a desiatky tisíc kilometrov diaľnic. Avšak s odstupom času sa ukázalo, že masívna výstavba bola nadmerná.

Vybudovanie vysokorýchlostnej železničnej stanice v meste Danzhou stálo podľa správ čínskych médií 5,5 milióna dolárov. No stanica nebola nikdy uvedená do prevádzky, pretože dopyt cestujúcich bol extrémne nízky. Tamojšia vláda uviedla, že otvorená stanica mohla spôsobiť „masívne straty”.

„Čínske hospodárstvo zúfalo potrebuje obnovenie rovnováhy,” povedal pre BBC Harry Murphy Cruise z Moody’s Analytics. „Za posledné dve alebo tri desaťročia zažilo obrovské obdobie rastu od budovania veľkej infraštruktúry, masívneho nárastu na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý v skutočnosti nie je hnacou silou udržateľného rastu.

Pozrite sa po celom svete, rozvinuté ekonomiky potrebujú domácnosti ako kľúčovú hnaciu silu ekonomického rastu a to Čína v súčasnosti nemá.”

Ekonómovia odhadujú, že v súčasnosti musí Čína investovať 9 dolárov na to, aby vyprodukovala 1 dolár rastu HDP. Pred desiatimi rokmi jej na to stačilo len 5 dolárov a v 90. rokoch dokonca len 3 doláre. Podľa Berta Hofmana, riaditeľa Východoázijského inštitútu Národnej univerzity v Singapure, výnosy z aktív súkromných firiem klesli na 3,9 % z 9,3 % spred piatich rokov. Výnosy štátnych spoločností klesli na 2,8 % zo 4,3 %.

Medzinárodný menový fond (MMF) predikuje výrazne spomalenie ekonomického rastu Číny. „Z dlhodobejšieho hľadiska sa očakáva, že čínska ekonomika, ktorá bola po desaťročia hlavným motorom regionálneho a globálneho rastu, značne spomalí vzhľadom na nepriaznivú demografiu a spomalenie produktivity”, uvádza MMF.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Hrozba recesie v Číne je hrozbou pre celý svet

Hrozba recesie je ďalším zásadným problémom, ktorý sa vynára na povrch. Recesia by mohla mať devastujúci vplyv na ekonomiku nielen Číny, ale na celý svet. Čínska ekonomika je kľúčovým hráčom v medzinárodnom obchode a globálnom dodávateľskom reťazci.

Vzhľadom na tieto problémy sa zdá, že Čína prechádza kritickým bodom vo svojom ekonomickom vývoji. Jej schopnosť nájsť vyvážený spôsob ako riešiť dlh, podporovať udržateľný rast a minimalizovať riziko recesie, bude mať významný dosah nielen na celú krajinu, ale aj globálnu ekonomiku.

Prečítajte si aj: Inflácia vs. trh práce. Začala tikať časovaná bomba?

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.