- Hlavným cieľom zavedenia digitálnej peňaženky je zvýšiť bezpečnosť.
- Členské krajiny majú dva roky na implementáciu aplikácie.
Nový regulačný rámec EÚ, ktorý prechádza revíziou po desiatich rokoch, umožňuje postupné zavedenie aplikácie vo všetkých krajinách Európskej únie.
Implementácia európskeho nariadenia môže spôsobiť určité ťažkosti.
Členské krajiny majú dva roky na implementáciu aplikácie, pričom na Slovensku toto obdobie začne až v novembri. Teoreticky by tak Slováci mohli aplikáciu plne využívať až v roku 2026.
Kritikov je mnoho
Podľa kritikov to môže viesť k absolútnemu dohľadu, keďže webové prehliadače budú pravdepodobne nútené akceptovať digitálne certifikáty a kryptografické kľúče vydané EÚ, čo by otvorilo dvere k online dohľadu. Inými slovami, štát by mohol monitorovať webovú aktivitu každého občana EÚ.
Európska komisia však tieto obavy odmieta a tvrdí, že ide o nepochopenie celého projektu. Úrady údajne nebudú vykonávať dohľad nad internetom a neporušia dôvernosť internetových pripojení. Okrem toho by táto možnosť bola zatiaľ dobrovoľná a otázne je, či sa v budúcnosti prejde na úplnú digitalizáciu dokladov pre každého občana.
Hlavným cieľom zavedenia digitálnej peňaženky je zabezpečiť bezpečnosť. V súčasnosti, keď sa prihlasujeme alebo registrujeme do aplikácie, nevieme presne, kam smerujú naše osobné údaje. Nový projekt by mal riešiť tieto problémy tým, že nám umožní kontrolovať, aké údaje sa vymieňajú a ako sa používajú.