Slováci sú na pokraji finančnej krízy. Počet osobných bankrotov masívne vzrástol

Ekonomika Slováci bankrotujú.
Slováci bankrotujú. Zdroj: shutterstock.com/thebigland/BUTENKOV ALEKSEI
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Inflácia. Strašiak, ktorý sa vkradol do našich životov a peňaženiek. Slováci bojujú s extrémne vysokými cenami v obchodoch a stúpajúce úrokové sadzby nám predražili aj hypotéky. Keď sa tieto dve skutočnosti sčítajú, výsledkom je veľmi zlá finančná situácia mnohých domácností. Počet ľudí, ktorí museli vyhlásiť osobný bankrot narastá a všetko nasvedčuje tomu, že čoskoro skrachuje ešte oveľa viac Slovákov.

Slováci trpia, inflácia je u nás najvyššia v celej eurozóne

V mesiaci jún dosiahla inflácia na Slovensku úroveň 10,88 % a je tak skoro dvojnásobná oproti jej hladine v eurozóne. Christine Lagardeová, šéfka Európskej centrálnej banky predpovedala, že eurozóna nedosiahne inflačný cieľ 2,00 % skôr ako za dva roky.

Inflácia na Slovensku klesla pod 11 %.

Inflácia na Slovensku klesla pod 11 %. Zdroj: Tradingeconomics

Najviac nám medziročne zdraželo bývanie a služby o 27 %, druhou najviac rastúcou položkou v nákupných košíkoch Slovákov sú potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých cena za rok vzrástla o 21 %.

Aj keď sa miera inflácie na Slovensku výrazne znížila oproti jej rekordnej úrovne 15,4 %, ktorú dosahovala ešte vo februári, aktuálna výška je stále príliš vzdialená od cieľovej dvojpercentnej hladiny.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Počet bankrotov vzrástol v druhom kvartáli až o 30 %

Podľa poslednej správy spoločnosti CRIF-Slovak Credit Bureau sa v druhom štvrťroku 2023 na Slovensku zvýšil počet osobných bankrotov o 30,52 % v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom. Len v mesiaci jún zbankrotovalo 839 Slovákov.

„V júni zbankrotovalo aj 94 občanov s trvalým pobytom na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Ľudia bez vlastného domova tak predstavovali 11,31 percenta z celkového počtu osobných bankrotov. Z nich bolo 63, resp. 67,02 percenta mužov a 31, resp. 32,98 percenta žien. Zároveň sme zaznamenali aj 23 bankrotujúcich manželských párov, plus dva manželské páry, ktoré zbankrotovali aj s deťmi. Okrem nich sme identifikovali 11 príbuzenských väzieb v konkurze,” uviedla Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.

Bankrotujú Slováci v produktívnom veku

Z celkového počtu vyhlásených osobných bankrotov v júni, tvorili najväčší podiel štyridsiatnici-muži a to takmer jednu tretinu. Vo veľkej miere krachovali aj tridsiatnici.

Osobné bankroty Slováci- jún

Osobné bankroty Slováci- jún. Zdroj: crif.sk

Ľudia v produktívnom veku, ktorí by si práve mali vytvárať úspory bojujú s najväčšími finančnými ťažkosťami. „Medzi bankrotujúcimi osobami prevažovali vo všetkých vekových kategóriách doposiaľ muži. Prvýkrát sa stalo, že medzi šesťdesiatnikmi bol väčší počet žien, než mužov,” upozornila Jana Marková.

Statisíce Slovákov si za hypotéky priplatia o stovky eur viac

Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) vidíme, že fixácia úrokovej sadzby, ktorá sa ešte pred rokom pohybovala okolo jedného percenta skončí len v nasledujúcich dvoch rokoch až polovici z celkového počtu poskytnutých hypotekárnych úverov. Podrobne sme sa tejto téme venovali v našom nedávnom článku.

400 tisíc slovenských domácnosti sa bude musieť popasovať so splátkami hypotéky, ktoré im vzrastú o stovky eur mesačne, keďže aktuálne úroky sa pohybujú okolo piatich percent.

Pri hypotéke, ktorej zostávajúca dlžná suma je 100 000 eur a doba splácania 20 rokov bola pôvodná úroková sadzba okolo 0,8 %. Mesačná splátka tak predstavuje sumu asi 450 eur. Po refixácií, ktorá teraz čaká státisíce Slovákov bude nová splátka tej istej hypotéky pri aktuálnom úroku 4,5 % až 633 eur.

Extrémny nárast výdavkov Slovákov nie je ani zďaleka nasledovaný rovnakým nárastom ich príjmov. Takže ten, kto nemá dostatočnú finančnú rezervu, bude ťažko bojovať s udržaním si svojej životnej úrovne.

Prečítajte si aj: Slovenské mestá a obce bijú na poplach. Čoskoro už nedokážu zaplatiť ani svojich zamestnancov

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.