- Náklady štátu spojené so zastropovaním cien energií v roku 2023 boli extrémne vysoké.
- Je možné, že od roku 2025 si Slováci za energie priplatia.
Náklady štátu spojené so zastropovaním cien energií v roku 2023 boli podľa prepočtu Energie-portal.sk, ktorý vychádza z údajov Ministerstva hospodárstva SR, veľmi vysoké. Priame výdavky výrazne presiahli dve miliardy eur a po započítaní ďalších nepriamych nákladov celková suma prekročila tri miliardy eur.
Do výpočtu boli zahrnuté platby štátu dodávateľom energií, distribučným spoločnostiam a ďalším subjektom, ktoré v dôsledku vládnych nariadení nemohli v roku 2023 zvýšiť ceny podľa cenových rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
Menšiu časť celkovej sumy tvorili aj tzv. energodotácie, ktoré boli vyplácané priamo odberateľom energií, predovšetkým podnikateľom.
Čo bolo najvyššou položkou?
Kompenzácie za zastropovanie cien plynu pre domácnosti predstavovali najväčšiu položku v celkovom vyčíslení nákladov štátu v roku 2023. Ministerstvo hospodárstva priebežne vyplácalo dodávateľom plynu kompenzácie, ktoré mali pokryť rozdiel medzi nákupnou cenou plynu a cenou, za ktorú ho museli predávať domácnostiam.
Cenové rozhodnutia ÚRSO na rok 2023 pôvodne určili nárast cien plynu približne o 200 %. Vláda však v decembri 2022 nariadeniami stanovila, že ceny plynu pre domácnosti nesmú vzrásť o viac ako 15 %. Táto regulácia cien si vyžiadala kompenzácie v celkovej výške 1,25 miliardy eur.
Najväčším príjemcom kompenzácií bol Slovenský plynárenský priemysel, ktorý získal 869 miliónov eur. S výrazným odstupom nasledovala Východoslovenská energetika, ktorá bola od roku 2022 zlúčená so sesterskou spoločnosťou innogy, a získala 185 miliónov eur.
Mohlo by vás zaujímať: Vieme, ako sa zvyšia ceny sladených nápojov a tabakových výrobkov