Návrh zmeny zákona, ktorí predložilo celkovo 11 poslancov (zo strany SASKA) na dnešnom druhom čítaní prešiel a smeruje k prezidentke na podpis. Následne bude zákon pridaný do právneho poriadku a to zverejnením v Zbierke zákonov. Platnosť by mal s najväčšou pravdepodobnosťou nadobudnúť už od januára 2024.
Čo sa zmení?
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.
Cieľom návrhu zákona je znížiť daňovo-odvodovú záťaž v súvislosti s predajom virtuálnych mien, a tým zjednodušiť ich používanie v bežnom živote. Návrh si kladie za cieľ i významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia, či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je vo významnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok.
Navrhuje sa znížiť daňové zaťaženie príjmov fyzických osôb z predaja virtuálnej meny na základe tzv. časového testu. Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa navrhuje príjem zdaňovať sadzbou dane vo výške 7 %. Naopak, v prípade príjmu z predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane) spolu s ostatnými príjmami. Kompletné prehlaď zmien nájdete na tomto odkaze.
Kto podporil zákon?
Zákon podporilo celkovo 108 poslancov naprieč takmer všetkými poslaneckými klubmi. 33 sa zdržalo, 3 poslanci nehlasovali a 5 nebolo prítomných.
Pred schválením zákona patrilo Slovensko ku celosvetovo najviac daňovo-odvodovo zaťažením štátov v oblasti obchodovania a investovania do kryptomien. A to celkovo až s maximálnou sadzbou 39 %. Napríklad v Česku sa zisk z kryptomien daní iba 15 %. Niektoré štáty, ako Bielorusko tento rok zaviedli 0 % daň z kryptomien.
Prečítaj si aj: Burza Binance provokuje Komisiu pre cenné papiere. Súdny spor sa vyhrocuje