Slováci prichádzajú v obchodoch o peniaze. Môže za to hlúpa chyba

  • Pri platbách kartou prichádzajú Slováci o peniaze.
  • Platením v hotovosti by mohli ušetriť až 20 %.
Novinky Pri platení kartou ľudia bezhlavo míňajú peniaze
Pri platení kartou ľudia bezhlavo míňajú peniaze. Zdroj: shutterstock.com/RYosha/Vitalii Stock
BITmarkets BITmarkets

Digitálna éra spôsobila zmeny v každej oblasti života, výnimkou nie je ani nakupovanie. Nové spôsoby platieb nám ponúkajú komfort a flexibilitu, no zároveň môžu viesť aj k nevedomému utrácaniu.

Ak sa snažíte ušetriť peniaze a mať svoje financie pod kontrolou, pri platení by ste sa mali vyvarovať jednej zásadnej chybe. Možno vás prekvapí, že ide o platenie kartou.

Platenie kartou znižuje pocit straty

Ako informoval Dailymail, výskumy ukazujú, že ľudia majú tendenciu minúť viac peňazí, keď platia kartou namiesto hotovosti. Ale prečo je to tak?

Platenie kartou totiž znižuje pocit straty. Pri platbe kartou peniaze „nevidíme” a „necítime”, takže nás ich míňanie nebolí tak, ako keď platíme hotovosťou.

Psychologický fenomén

Tento psychologický fenomén vedie k tomu, že pri bezhotovostných platbách často míňame priveľa. Kúpime si viac vecí alebo drahšie produkty, než by sme si dovolili pri platbe hotovosťou.

Psychologická bolesť pri platení hotovosťou

Platba hotovosťou má svoje psychologické výhody. Keď platíme bankovkami a mincami, vidíme, ako nám fyzicky miznú z ruky. Tento vizuálny a hmatový zážitok spôsobuje, že pociťujeme väčšiu stratu, čo nás robí pri výdavkoch opatrnejšími.

Aký spôsob platieb preferujete?

Loading ... Loading ...

Keďže si fyzicky uvedomujeme, koľko peňazí míňame, máme tendenciu premýšľať dvakrát, než sa rozhodneme niečo kúpiť. Táto psychologická bolesť nám pomáha udržať naše výdavky pod kontrolou, a teda aj šetriť peniaze.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: DailymailTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.