Slováci platia za zemiaky o polovicu viac ako pred rokom. Čo ešte a o koľko zdraželo?

Ekonomika Slováci sa trápia s rastom cien.
Slováci sa trápia s rastom cien. Zdroj: shutterstock.com/Caftor
BitmarketsOkazio mobil

Slovákov už dlhodobo trápia extrémne vysoké ceny v obchodoch. Inflácia je síce v posledných mesiacoch na ústupe, no v peňaženkách sme to ešte nijako nepocítili. Najviac zdraželi tovary a služby, ktoré sú predmetom našich každodenných nákupov. Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil dáta o vývoji cien za mesiac jún, ktoré potvrdili, že Slováci ohromne trpia vzostupom cien základných produktov.

Inflácia rastie miernejšie, no Slováci to nepocítili

Miera inflácie na Slovensku klesá už štvrtý mesiac za sebou. V júni dosiahla hodnotu 10,88 %, čo predstavuje výrazný pokles oproti jej rekordnej hladine na úrovni 15,4 %. Avšak inflácia v eurozóne, ktorú rovnako ako na Slovensku ovplyvňujú kroky Európskej centrálnej banky, je v súčasnosti už na oveľa nižšej úrovni a to 5,5 %. Podrobne sme vás o tejto téme informovali v našom nedávnom článku.

Slováci trpia oveľa viac ako všetky ostatné krajiny eurozóny. Žiadna iná krajina, ktorá používa euro nemusí bojovať s takým enormným nárastom cien ako Slovensko. Masívny nárast cenovej hladiny, ktorý Slováci zažili v minulom roku sa už spomalil. Ceny teraz rastú miernejším tempom.

Slováci sa najviac trápia s nárastom cien potravín

Ceny poľnohospodárskych produktov v júni vzrástli o 4,8 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Za prvý polrok 2023 poľnohospodárske produkty zdraželi v priemer o 16,5 %.

Ceny rastlinných výrobkov medziročne klesli o 7,9 %. Zaslúžil sa o to najmä pokles cien obilnín o 31,3 %. Avšak zemiaky zdraželi až o 55,1 % v porovnaní s júnom 2022. Ceny zeleniny, ovocia orechov a korenín narástli o 27,3 %.

Živočíšne výrobky stúpajú na cene aj naďalej. V mesiaci jún zaznamenali medziročný nárast o 16,6 %. Najviac stúpli ceny slepačích vajec a to o 51,9 %. Kravské mlieko zdraželo o 12,5 %. Ceny ošípaných vzrástli o 19,9 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zdražovalo sa aj v stavebníctve

Stavebné práce stáli Slovákov v júni viac o 12,5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Za prvých šesť mesiacov roka 2023 vzrástli o 14,7 %. Ceny stavebných materiálov stúpli taktiež. Za prvý polrok zaznamenali medziročný nárast o 7,3 %.

Ceny v priemysle rastú

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v júni 2023 medziročne vyššie o 14,5 %, medzimesačne klesli o 0,5 %”, uvádza správa Štatistického úradu. Zo šestnástich odvetví, ktoré Štatistický úrad sleduje, ceny medziročne stúpli v dvanástich z nich. „Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne vyššie o 2,1 %, medzimesačne klesli o 0,6 %. V súhrne za šesť mesiacov roka 2023 boli ceny priemyselných výrobcov pre export vyššie ako pred rokom o 7,1 %.”

Európska centrálna banka bojuje proti rastu cien

Európska centrálna banka (ECB) 27. júla rozhodla o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb. Týmto spôsobom sa snaží skrotiť rast cenovej hladiny v krajinách eurozóny. Kľúčová úroková sadzba sa tým dostala na úroveň 4,25 %.

So zvyšovaním nulových úrokových sadzieb začala ECB v júli 2022 a to najrýchlejším tempom v celej histórií. Zdraženie úverov by malo oslabiť dopyt a tým prirodzene zatlačiť ceny nižšie. V tejto prísnej menovej politike plánuje ECB pokračovať, až kým nedostane infláciu na úroveň dvoch percent.

Prečítajte si aj: Obľúbená slovenská banka už vystrelila úroky za hypotéky nad 5 %

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.