Slováci netušia, na koľko dní voľna majú nárok. Dovolenku si viete ľahko vypočítať

  • Pár dní voľna padne dobre každému pracujúcemu človeku.
  • Niektorí však nevedia, koľko dní dovolenky si môžu vyčerpať.
  • Vzorec výpočtu je jednoduchý.
Ekonomika Nárok na dovolenku
Nárok na dovolenku. Zdroj: shutterstock.com/Stokkete
Wallstreetpepe PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner

Dovolenka je pre mnohých z nás obdobím relaxu a načerpania nových síl. Vedeli ste však, že právo na dovolenku nie je len dobre mieneným bonusom od zamestnávateľa? Nárok na voľno je základným právom, ktoré Slovákom zaručuje slovenský Zákonník práce.

Presne tak, ako píše portál Podnikam.sk, každý zamestnanec má zo zákona nárok na platenú dovolenku. Počas nej si môže odpočinúť bez toho, aby prišiel o príjem.

Nárok na dovolenku má svoje pravidlá

Podľa slovenskej legislatívy má každý pracujúci človek nárok na určitý počet dní dovolenky ročne, čo umožňuje regeneráciu a odpočinok od pracovných povinností. Zamestnávateľ počas tejto doby musí zamestnancovi vyplácať mzdu, avšak nemusí poskytovať stravné lístky, pretože tie sú vyhradené len za odpracovaný čas.

Ako sa dovolenka počíta?

Nárok na dovolenku sa vypočítava podľa počtu odpracovaných dní v kalendárnom roku. Ak zamestnanec u svojho zamestnávateľa odpracuje aspoň 60 dní, má nárok na plnú dovolenku, ktorá sa priznáva za kalendárny rok alebo za jeho pomernú časť.

Ak niekto neodpracuje aspoň 60 dní, jeho nárok na dovolenku sa vypočíta z počtu odpracovaných dní.

Za každý mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru získava zamestnanec pomernú časť ročnej dovolenky. Presnejšie to je jedna dvanástina za každý odpracovaný mesiac.

Základná výmera dovolenky je stanovená na minimálne 20 pracovných dní (4 týždne). Tí, ktorí dovŕšia v príslušnom kalendárnom roku najmenej 33 rokov, alebo sa starajú o dieťa, majú nárok na rozšírenú dovolenku, ktorá činí najmenej 25 dní (5 týždňov).

Pokiaľ sa situácia so starostlivosťou o dieťa mení počas roka, dĺžka dovolenky sa upraví pomerným spôsobom podľa počtu dní, ktoré zamestnanec strávil starostlivosťou o dieťa.

Na osobný výpočet dovolenky na tento kalendárny rok môžete použiť aj špeciálnu kalkulačku na portáli Peniaze.sk. Tá vám po zadaní údajov ukáže, na koľko presne dní voľna máte zo zákona nárok.

Trh práce je pod tlakom

V apríli sme na Slovensku zaznamenali rekordný pokles miery nezamestnanosti pod kritickú hranicu 5 %. A hoci môže na prvý pohľad pôsobiť pozitívne, trh práce zostáva pod značným tlakom.

Podľa Mateja Horňáka, analytika zo Slovenskej sporiteľne, slovenská ekonomika rastie len mierne, a to v prostredí, kde „stagnujú výkony hospodárstiev našich obchodných partnerov a vysoko reštriktívne sadzby centrálnej banky udržiavajú našu mieru nezamestnanosti na extrémne nízkych hodnotách.”

Táto situácia zvýrazňuje problém, ktorému čelia slovenskí zamestnávatelia so získaním dostatku kvalifikovanej pracovnej sily.

Ďalej poukázal na alarmujúci údaj. Viac ako 41 % nezamestnaných na Slovensku je bez práce dlhšie ako rok. 16 % dokonca viac ako štyri roky.

Strácajú tak pracovné návyky a ich zamestnanie sa spája s čoraz vyššími časovými a finančnými nákladmi pre zamestnávateľov.

V súvislosti s demografickými výzvami bude podľa Horňáka nevyhnutné „otvoriť slovenský trh práce zahraničným pracovníkom.”

Napätý trh práce by mal navyše viesť k rastu miezd, ktorý „nebude spôsobený rastom produktivity, ale bude čisto nákladovou položkou – z dôvodu získania či udržania si zamestnancov.”

Okazio PCtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.