Slováci masívne menia zdravotné poisťovne. Odchádzajú najmä z jednej

  • Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) príde v budúcom roku o množstvo poistencov
  • Zmena poisťovne sa týka približne 150 000 poistencov
Novinky Dôvera a Union získavajú poistencov VšZP
Dôvera a Union získavajú poistencov VšZP. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture/fizkes
BitmarketsMind of Pepe mobil

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) príde v budúcom roku o množstvo poistencov. Zmena poisťovne sa týka približne 150 000 poistencov, tí primárne smerujú do súkromného sektora k poisťovniam Dôvera a Union. Poisťovne sa tak budú musieť prispôsobiť týmto zmenám. Prihlášky a teda aj zmeny eviduje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Dôvera alebo Union

Systém viacerých zdravotných poisťovní umožňuje na trhu uplatniť konkurenčný súboj. Konkurenčné prostredie znamená, že poisťovne medzi sebou súperia v kvalite služieb a tým lákajú poistencov. Viac sa to v posledných rokoch darí dvom súkromným poisťovniam – Dôvere a Unionu.

VšZP bojuje o svojich poistencov, ale v posledných rokoch jej postupne ubúdajú. Pravidelne sa poistenci prelievajú do dvoch súkromných poisťovní. Slováci vnímajú kvalitu služieb, ale takisto aj zazmluvnenosť lekárov a pracovísk, ktoré navštevujú. V prípade, že ich poisťovňa nemá zmluvu s konkrétnym lekárom, musia totiž starostlivosť uhradiť v hotovosti.

Zdravotnej poisťovni Dôvera od začiatku roku 2024 pribudne takmer 41-tisíc poistencov. Polepšila si aj najmenšia zdravotná poisťovňa Union, ktorej pribudne necelých 8 000 poistencov. VšZP teda zákonite z kmeňa poistencov ubudne. Odchádzajúci tvoria približne 49 000 poistencov.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zmeny poisťovní eviduje. Jeho stanovisko uvádza, že významnú úlohu pri prepoistení zohrali jednotlivé benefity. „Významnú úlohu pri prepoistení zohrali jednotlivé benefity, ktoré zdravotné poisťovne svojim poistencov ponúkali. Išlo napríklad o doplatky za lieky, príspevky na zuby, okuliare a pod., ale aj o nefinančné nadštandardné služby – napr. odvoz pacienta kdekoľvek v rámci SR, na ktoré nemá poistenec nárok z verejného zdravotného poistenia.”

Poistenci začínajú porovnávať ponuky jednotlivých poisťovní. V niektorých oblastiach sú lepšie súkromné poisťovne, v niektorých Všeobecná zdravotná poisťovňa. Viditeľne však viac v posledných rokoch presvedčili práve súkromné inštitúcie, o čom svedčí samotná situácia na trhu. To je výzva pre všetky zainteresované subjekty do nasledujúcich rokov. Viditeľná pri benefitoch je predovšetkým poisťovňa Dôvera.

Problémy vo vylúčených komunitách

Odliv poistencov zo štátnej poisťovne je neoddiskutovateľný. Je to viacročný proces. Do istej miery však skresľujú štatistiky vylúčené komunity a sociálne slabší, predovšetkým zneužívaním ich postavenia. Sociálne slabšie skupiny sú často predmetom podvodov s prepoistením, pretože sa zástupcovia jednotlivých poisťovní snažia nejakým spôsobom na situácii zarobiť.

To potvrdzuje aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: „Medzi tieto praktiky patrí prepoistenie bez vedomia poistenca, poskytovanie klamlivých alebo zavádzajúcich informácií v procese náboru nových poistencov, ale aj poskytovanie peňažnej odmeny poistencovi za podpis prihlášky. Nekalé praktiky sú vo vysokej miere používané  v marginalizovaných komunitách, teda medzi tými najzraniteľnejšími.”

Dôvodom je prehlasovanie z a do jednotlivých poisťovní za finančnú odmenu. Pre sociálne slabších jednotlivcov a rodiny to môže byť veľké lákadlo. Pre nekalých predajcov zas vítaná možnosť zarobiť si. Týmto spôsobom však skresľujú počty poistencov, ktorí menia svoju poisťovňu z reálneho dôvodu. Najvyšší počet takýchto poistencov má prirodzene najväčšia štátna poisťovňa.

Mohlo by Vás zaujať: PN-ky sa od 1. januára zásadne menia. Špecialisti sa búria a poukazujú na problém

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.