Slováci konzumujú pečivo, ktoré precestovalo pol Európy. Reťazce o tom zákazníkov neinformujú

  • Slováci nakupujú pečivo, ktoré sa dováža z iných európskych krajín.
  • Slovenskí pekári by dokázali zabezpečiť dostatok produktov pre domáci trh.
  • Reťazce zákazníkov jasne neinformujú o pôvode pečiva.
Ekonomika Pečivo v slovenských obchodoch pochádza zo zahraničia
Pečivo v slovenských obchodoch pochádza zo zahraničia. Zdroj: shutterstock.com/Tobik
Solaxy PC bannerKvakomat mobil

Pečivo na pultoch najväčších reťazcov pochádza zo zahraničia. Viac ako 5 500 kamiónov pečiva ročne je dovážaných z Belgicka, Nemecka a Poľska na Slovensko. Keby sa tieto kamióny postavili za seba, zabrali by celú D1 od Bratislavy až po Nitru.

Tým, že pečivo sa na pultoch reťazcov prioritne nepredáva priamo s označením krajiny pôvodu, slovenskí spotrebitelia neraz ani netušia, že konzumujú výrobky z Belgicka, Nemecka či Poľska. Slovenské pekárne by pritom hravo zvládli dovážaný objem, predstavujúci cez 55-tisíc ton produktov, vyrobiť a dodať slovenským spotrebiteľom,” vysvetlil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pečivo pre slovenský trh dokážu vyprodukovať aj domáci pekári

Tento trend podľa Lapšanského ignoruje dostatočné kapacity slovenských výrobcov, ktorí zároveň exportujú pečivo do krajín s väčším obratom, ako majú všetky slovenské reťazce dohromady. Pritom dokážu pokryť väčšinu dopytu reťazcov pôsobiacich na Slovensku.

Ekonomicky a ekologický aspekt

„Reťazce odmietaním slovenskej produkcie nepochopiteľne spôsobujú nielen zvyšovanie salda zahraničného obchodu s potravinami, ale produkujú aj obrovské množstvá emisií oxidu uhličitého úplne zbytočne. Vo svojich zelených správach to akosi zabúdajú uvádzať,” zdôraznil Lapšanský a dodal, že SZPCC bude preto túto tému komunikovať s predstaviteľmi štátu, s cieľom jasného označenia pôvodu výrobkov na pultoch.

Je nutné, aby bol spotrebiteľ priamo v predajniach informovaný, v ktorej krajine bol pekársky výrobok vyrobený a koľko tisíc kilometrov precestoval,” uzavrel Lapšanský.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.

Memex PC bannertxb