- Termínované vklady prekonávajú sadzbu 3 %
- Rast úrokových sadzieb už dlho trvať nebude
Európska centrálna banka (ECB) výrazne zvýšila referenčnú úrokovú sadzbu, od ktorej sa následne odvíjali rozhodnutia slovenských komerčných bánk. Zatiaľ čo vyššie úroky na hypotéky sme pocítili okamžite, termínované vklady sa vyšších úrokových sadzieb dočkali až teraz. Na tomto finančnom produkte sa dá dokonca zarobiť najviac za posledné roky, uvádza denník Pravda.
Termínované vklady prekonávajú sadzbu 3 %
Pocit nespravodlivého zvyšovania úrokových sadzieb vysvetlila Národná banka Slovenska (NBS), podľa ktorej je tempo zvyšovania úrokov na termínovaných vkladoch rovnaké ako pri hypotékach. Navyše tieto dva produkty ťažko porovnať, keďže vysoké sadzby sa prevažne týkajú iba nových úverov.
V súčasnosti je zhodnotenie na termínovaných vkladoch podľa údajov NBS nasledovné:
- Terminovaný vklad do jedného roka – 3,50 % p.a.
- Terminovaný vklad od jedného do dvoch rokov – 2,68 % p.a.
- Terminované vklady nad dva roky – 2,82 % p.a.
Je potrebné zdôrazniť, že všetky vyššie spomenuté typy termínovaných vkladov dosahovali súčasne úrokovú sadzbu pod 1 % ešte v máji 2022. Rast úrokových sadzieb teda za posledný rok a pol výrazne zatraktívnil tento bankový produkt. Slováci majú totiž veľa finančných prostriedkov na bežných účtoch, kde sa vklad vôbec nezhodnocuje.
V súčasnosti tvoria termínované vklady menej ako jednu tretinu celkových vkladov. NBS očakáva, že podiel stúpne z 27 % až na 60 % do roku 2026. Prvé známky oživenia ale môžeme vidieť už v tomto roku.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Úrokové sadzby narazili na vrchol
Je dôležité pripomenúť, že rast úrokových sadzieb už dlho trvať nebude. ECB po dlhej sérii reštriktívnych rozhodnutí na posledných dvoch zasadnutiach už úrokovú sadzbu nezdvíhala a ponechala ju na súčasnej hodnote 4,50 %. Pre záujemcov o pôžičku je to samozrejme dobrá správa, no naopak, pre tých, ktorí plánujú do banky peniaze vkladať, ide skôr o negatívne zistenie.
ECB predpokladá, že inflácia bude v roku 2023 v priemere 5,4 %, v roku 2024 môže skončiť na hodnote 2,7 %, v roku 2025 na 2,1 % a v roku 2026 na 1,9 %. To znamená, že výrazný pokles úrokových sadzieb tak skoro nenastane. Napriek tomu zrejme už v polovici roku 2024 budeme svedkami postupného znižovania úrokovej sadzby miernym tempom.
Úrokové sadzby sú v prípade Slovenska komplikovanejšou témou, než sa na prvý pohľad zdá. Stav verejných financií je žalostný a všímajú si to aj zahraniční veritelia, ktorí nám následne zvyšujú úroky. To znamená, že štát bude ešte viac dlhovať a pocítia to aj domácnosti a firmy. V konečnom dôsledku zdvihnú úrokové sadzby aj domáce komerčné banky, a to aj napriek tomu, že ECB sadzbu zníži.
Mohlo by ťa zaujímať: Úrokové sadzby zostanú vysoko dlhšie ako sme čakali. Potvrdil to člen Európskej centrálnej banky