Skupina Slovákov by mohla ušetriť. Vláda chce zrušiť tento poplatok

  • Mestá a obce využívajú príspevky na dofinancovanie nákladov na mzdy učiteliek a kuchárok.
  • Rodičia by po zrušení poplatku ušetrili, samosprávam sa však tento návrh nepáči.
Ekonomika Skupina Slovákov by mohla ušetriť
Skupina Slovákov by mohla ušetriť. Zdroj: Unsplash/Lucas Alexander, Omid Armin
BitmarketsBitmarkets

Od budúceho roku by rodičia škôlkarov mohli ušetriť, keďže Ministerstvo plánuje zrušiť mesačný poplatok, ktorý doposiaľ platili materským školám. Avšak mestá a obce, ktoré prevádzkujú predškolské zariadenia, sú proti tejto zmene. Uvádzajú, že by im to prinieslo významné finančné straty.

Ako uvádza portál Správy RTVS, v rôznych oblastiach sa rodičia mesačne podieľajú na výdavkoch na dieťa rôznymi sumami – niekde je to 40 eur, inde až 90 eur. Napríklad v obci Rovinka to činí 50 eur. Mestá a obce využívajú tieto príspevky na dofinancovanie nákladov na mzdy učiteliek a kuchárok v materských školách, ako aj na nákup rôznych učebných pomôcok.

Stály príspevok

Starosta obce Rovinka Tomáš Káčer uviedol, že ide o poplatky, ktoré sú nastavené stále. Podľa jeho slov sa tieto poplatky v prípade rastu nákladov zvyšujú o určitú sumu. Obec s týmto poplatkom počítala aj do budúcnosti.

Škôlky sú v súčasnosti financované mestami a obcami z podielových daní. Od januára 2025 sa však plánuje financovanie zo štátneho rozpočtu, čo by mohlo znamenať finančnú stratu pre samosprávy v miliónoch eur. Nový systém financovania by pravdepodobne zohľadňoval počet žiakov. Funguje to tak aj pri základných a stredných školách.

Tento krok je dôvodom, prečo rezort školstva plánuje zrušiť povinné poplatky od rodičov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Diskriminácia samospráv

Hovorkyňa ministerstva školstva Dagmara Al-Khaldi Mičeková vysvetlila, že platba sa určuje iba ako možnosť v súlade so zákonom a s ohľadom na životnú úroveň v príslušnom okrese, kde je materská škola umiestnená.

Samosprávy považujú plán vlády za diskriminačný. Navrhovaný zákon o zmene financovania materských škôl teda odmietajú.

Prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček sa pýta, ako majú v prípade zrušenia poplatku mestá poskytovať seriózne kvalitné materiálne a priestorové služby pre deti. Únia tak žiada, aby sa poplatky vyberali aj naďalej, a to vo všetkých mestách, na celom území Slovenska.

Naopak, domácnosti zrušenie poplatku vítajú. Umožní im totiž mesačne ušetriť až desiatky eur.

Problémom je aj obmedzená kapacita škôlok

Miest v materských školách je stále nedostatok. Ministerstvo školstva tvrdí, že financuje výstavbu nových škôlok z plánu obnovy, pričom každá obec môže dostať viac ako 17-tisíc eur na jedno dieťa.

No samosprávy prejavujú len malý záujem. Kritizujú zdĺhavý proces získavania peňazí z plánu obnovy. Od rozhodnutia o ich pridelení až po začatie práce na projekte sa ceny zmenia.

Plán obnovy má za cieľ vytvoriť minimálne deväťtisíc nových miest v materských školách. Ministerstvo školstva aktívne presviedča samosprávy, aby sa do tejto iniciatívy zapojili.

https://youtu.be/y1GTtq_Zatc?si=eYhZD9EngYLfcxyS

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.