Skromný plán – Vitalik Buterin predstavil dlhodobú víziu pre Ethereum

Novinky Vitalik Buterin: pády kryptomien ako Terra sú pre kryptomeny len dobré. Prečo?
Vitalik Buterin: pády kryptomien ako Terra sú pre kryptomeny len dobré. Prečo? Zdroj: shutterstock.com/Alexey Smyshlyaev
Anycoin pc bannerBitmarkets

“Podarilo sa ti vytvoriť multi-miliardovú kryptomenu. Čo budeš robiť ďalej?”

Chudý 23-ročný ruský hacker nám dnes dal odpoveď. Vitalik Buterin na Ethereum konferencii – Devcon – odhalil svoju stratégiu. V tichosti pracoval na dlhodobom programe, ktorý má zaistiť úspešnú budúcnosť pre túto kryptomenu. Jeho, ako to sám nazýva, “skromný plán,” opisuje budúcnosť Ethereum blockchainu na ďalšie tri-štyri roky. Hlavné slovo v nej bude hrať takzvané “shardovanie.”

Tento článok môže byť náročnejší na pochopenie. Odporúčam, prečítať si naše pokusy o vysvetlenie blockchainu a Etherea.

Problémy so škálovaním

Už od vzniku Etherea bolo známe, že táto kryptomena jedného dňa pobeží na takzvanom shardovacom alebo roztrieštenom blockchaine. Dnes však Vitalik oficiálne predstavil jeho komplexnú stratégiu.

Skromný plán poukazuje na problémy, ktoré musia byť vyriešené. Dáva pritom dôraz hlavne na škálovateľnosť softvérových riešení. Momentálne má Ethereum veľký problém. Tým je veľkosť jeho blockchainu. Ak chcete ťažiť túto kryptomenu, musíte si stiahnuť celú históriu transakcií – 120 GB dát! Fajn, to ešte nie je tak veľa. Problém je, že v Ethereum sieti sa denne uskutoční viac než 20 000 transakcií a toto číslo sa exponenciálne zvyšuje. Veľkosť ETH blockchainu je problém číslo jeden!

Samozrejme, Vitalik Buterin to vie. Práve preto prízvukuje, že je nutné nájsť softwarové riešenia, ktoré by umožnili škálovať nie len rýchlosť, ale aj veľkosť blockchainu.

“Škálovanie je najdôležitejšie. Existuje cintorín systémov ktoré tvrdili, že vyriešili tento problém, no v skutočnosti sa im to nepodarilo. To sú fakty.”

Ethereum shardovací blockchain

Takže, čo je ten shardovací blockchain? Nuž vo svojej podstate ide o spôsob, ako rozdeliť dáta do podmnožín, ktoré budú uskladnené na rôznych uzloch siete. Inšpiráciu si pritom berie z tradičných databázových systémov. Každý uzol siete bude držať iba malú časť blockchainu. Matematika zabezpečí, aby celý systém fungoval správne deterministicky. Uzly budú závislé na dátach uložených v iných častiach siete a nie je ľahké vytvoriť takúto decentralizovanú databázu.

Ak si totiž sťahujete dáta zo susedného uzlu, daný uzol vám môže klamať (poslať vymyslenú históriu transakcií). Systém musí predísť podobným hackom.

Buterin preto navrhol nový typ shardovania, ktorému hovorí univerzá (z originálu universes). Ethereum bude rozdelené do rôznych typov shardov. Bude tu hlavný shard, ktorý musí držať celý blockchain a jeho udržiavanie bude drahé (hard-disky a SSD-čka stoja peniaze). Vzniknú však aj ďalšie shardy/univerzá.

Toto delenie podľa Buterina umožní agresívnejší vývoj Ethereum platformy. Na malých shardoch sa budú skúšať nové funkcie a úpravy zdrojového kódu, ktoré sa neskôr dostanú na hlavný shard. Ethereum si tak udrží svoju stabilitu a zároveň umožní vývojárom experimentovať v ostrej prevádzke.

Ďalšie vylepšenia

Vitalik Buterin spomenul aj ďalšie chystané zmeny. Hovoril napríklad o upgradoch Ethereum Virtual Machine (EVM) teda virtuálneho stroja, ktorý vykonáva inštrukcie smart kontraktov. Ak vôbec netušíte, čo som to práve napísal, možno by ste si naozaj mali prečítať náš článok o Ethereu. Prípadne mrknite na wikipédiu.

Medzi zaujímavé projekty patrí aj eVASM, ktorý umožní prehliadať si Ethereum vo webovom prehliadači. Vitalik sa zaoberal aj myšlienkou takzvaného stateless klienta, ktorý umožní rýchlejšiu synchronizáciu so sieťou.

“O tomto nápade ešte budete počuť.”

Povedal a pozval vývojárov, aby prispeli k projektu. Väčšina zdrojových kódov je verejne prístupná na GitHube. Nakoniec skončil so slovami:

“V podstate máme hotový proof-of-concept v Pythone.”

Zdroj: coindesk.com

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil