Šokujúce zistenie: Až 722 bánk v USA vykázalo veľké straty

Ekonomika 722 bánk má straty
722 bánk má straty. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Who is Danny
Okazio PCOkazio mobil

Dlhopisová bublina začala spľasínať. V dôsledku toho banky strácajú svoj kapitál a získavajú nerealizovanú stratu. Do toho rastie výnos dlhopisov, čo núti vkladateľov robiť „beh na banku” alebo aj vytvárať hromadné výbery.

2 problémy bánk

Americké banky tak bojujú s dvoma problémami naraz. Vysoký výnos na amerických dlhopisoch donútil veľkú časť amerických investorov odísť z bánk, ktorých sporiace produkty v súčasnosti ponúkajú neporovnateľne menší výnos. Navyše, pre banky dlhopisy predstavujú ďalší problém. Ich výnos posledné mesiace v dôsledku spľasnutia dlhopisovej bubliny klesá.

722 bánk oznámilo nerealizované straty

Portál News Bitcoin upozornil na odhalenie Americkej centrálnej banky, ktoré tvrdí, že až 722 amerických bánk má nerealizované straty na 50 % kapitálu. 

„Rastúce úrokové sadzby vytvárajú značné nerealizované straty v investičných cenných papieroch a v niektorých prípadoch znižujú hmotný majetok. Ako sa úrokové sadzby zvyšujú, banky s veľkými stratami na trhovej hodnote môžu čeliť zvýšeným problémom v oblasti financií a riadenia rizík.”

Aj napriek spusteniu záchranného balíka americkou centrálnou bankou, súčasná kríza v bankovom sektore môže potrvať minimálne niekoľko mesiacov. Ako sme informovali, negatívne sa ku aktuálnej situácii, v rozhovore pre CNN, vyjadril aj šéf najväčšej americkej banky, JP Morgan, Jamie Dimon. Očakáva, že „dôsledky aktuálnej bankovej krízy budeme postupne pociťovať počas nasledujúcich rokov”.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Hrozí prenos krízy aj na Slovensko?

Ak sa bavíme o pád bánk, tak situácia na Slovensku je zatiaľ pokojná a riziko pádu ktorejkoľvek slovenskej banky je pomerne nízke. Slovenské banky dosahujú veľmi stabilné zisky a dokonca majú jedny z najlepších výkonov v celej EÚ.

Navyše, oproti napríklad Sillicon Valley Bank pôsobia na Slovensku banky, ktoré majú veľmi širokú cieľovú skupinu. Nie sú viazané na jeden sektor, ktorý ak by zlyhal, riziko sa prenesie aj do bankového sektora.

Môžeme sa ale poučiť z roka 2008, kedy tiež bankový sektor na Slovensku bol v pomerne dobrom stave, napriek tomu hospodárska kríza zasiahla aj nás. A to hlavne cez škrty nákladov firiem a následne vysokej nezamestnanosti. Krachy amerických bánk môžu spôsobiť nedostatok likvidných peňazí pre vkladatelov, medzi nimi sú aj veľké firmy. Tie podobne ako v roku 2008 môžu začať prepúšťať. Skutočné dôsledky ale uvidíme až po niekoľkých mesiacoch od pádu Sillicon Valley Bank a ďalších bánk.

Prečítaj si aj: Riziko bankrotu Slovenska, je podľa Európskej komisie vysoké

txbKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.