Šikovná Nela investuje už od svojich 14 rokov. Dnes má 17 a Slovákov učí, ako na to

Biznis a podnikanie Nela Pacerová učí Slovákov, ako investovať
Nela Pacerová učí Slovákov, ako investovať. Zdroj: Nela Pacerová / shutterstock.com (Thapana_Studio)
BitmarketsOkazio mobil

Na fakte, že Nela Pacerová je šikovná Slovenka, ktorá sa úspešne venuje investovaniu, nie možno až tak pútavé. Čo však robí túto informáciu mimoriadne zaujímavou a výnimočnou, je to, že Nela má len 17, a nech to znie akokoľvek neuveriteľne, investuje už od svojich 14 rokov.

Popritom sa venuje aj štúdiu, ale tiež svojmu instagramovému profilu To, čo ti v škole nepovedia, kde sa Slovákov snaží učiť finančnej gramotnosti.

Keďže Nela je veľmi inšpiratívnym mladým človekom, rozhodli sme sa jej položiť niekoľko otázok, ktoré vám priblížia jej pohľad na investovanie, na akcie, na ETF fondy či na kryptomeny.

Napriek tomu, že mladí ľudia na Slovensku sú často považovaní za tých s minimálnou finančnou gramotnosťou, ty investuješ už od 14 rokov. Ako si sa do tohto investičného sveta dostala?

Do investičného sveta som sa dostala cez covid, keď som mala veľa nevyužitého času. Vždy som sa zamýšľala nad tým, ako zarobiť peniaze inak ako prácou, jednak preto, že v 14-tich a predtým som pracovať nemohla, ale taktiež preto, že ma vždy lákalo skúsiť si zarábať sama niečím vlastným.

Investovanie ako také som objavila náhodou, keď som dostala tip na knihu Najbohatší muž v Babylone a hľadala som ju ako audioknihu. V jednom investičnom podcaste som našla ukážku z nej, a tak nejak prirodzene ma začalo investovanie zaujímať.

Myslím si, že veľa mladých ľudí finančná gramotnosť a investovanie jednoducho nezaujíma, lebo sa nezamýšľajú nad budúcnosťou, a prirodzene potom vedia málo. Druhý problém je, že na školách sa finančná gramotnosť vyučuje naozaj minimálne, a potom mladí ľudia nemajú ani základy.

Mohlo by ťa zaujímať: Graf, ktorý s hrôzou sleduje celý svet

V čom vidíš hlavné výhody investovania do akcií? Ako vnímaš investovanie do kryptomien?

Ja mám akcie rada preto, lebo majú podľa mňa najlepší pomer zisk/riziko. Ak by sme sa bavili o ETF fondoch, ktoré sú väčšinou tiež z akcií, tam tento pomer môže byť ešte lepší.

Taktiež firmy na to, aby mohli ísť na burzu, potrebujú splniť obrovské množstvo podmienok, a každý štvrťrok musia zverejňovať, ako sa mi darí. Tiež sa mi teda páči, že sa dá zistiť o jednotlivých firmách veľa informácií, a tak urobiť podrobná analýza.

Kryptomeny vnímam ako aktívum, kde sa dá veľa získať, ale aj veľa stratiť. Ja som skôr fanúšik akcií, v ktorých sa aj lepšie vyznám. Preto kryptomeny tvoria iba niečo okolo 1,5 % môjho portfólia. Avšak, ak niekto v kryptomenám fakt rozumie a nekupuje len preto, že kupujú všetci, mix kryptomien a akcií mi nepríde ako zlý nápad.

Ako by si popísala svoju investičnú stratégiu?

Moja investičná stratégia je blízka stratégii s menom GARP, čo znamená „Growth at reasonable price”, po slovensky „Rast za rozumnú cenu”. Chcem, aby mi moje akcie rástli, ale musí sa to odrážať aj v hodnote firmy a cena nesmie byť prestrelená.

Taktiež ja osobne kupujem hlavne akcie s vysokou tržnou hodnotou (large cap) a nekupujem akcie krajín, ktoré môžu byť nejako ohrozené, napríklad zmenou režimu v krajine. Tiež nekupujem tabakové spoločnosti alebo spoločnosti, ktorých produkty sú vyložene škodlivé.

Nela Pacerová investuje už od svojich 14-tich

Nela Pacerová investuje už od svojich 14-tich. Zdroj: Nela Pacerová

Ako sa ti darí vysvetliť komplikované finančné koncepty na sociálnych sieťach? Sú Slováci ochotní v tejto oblasti sa vzdelávať?

Ako sa mi darí vysvetliť investičné pojmy, musia zhodnotiť asi sledovatelia, ale snažím sa ich podávať čo najzrozumiteľnejšie. Aj keď niekedy je to ťažké, pokiaľ človek nemá žiadny kontext a je to prvý príspevok o investovaní, čo číta.

Či sú Slováci celkovo ochotní sa v tejto oblasti vzdelávať, povedať neviem, keďže na mojom profile je len veľmi malé % ľudí. Myslím si, že to závisí hlavne na danom človeku a životnej situácií.

Na svojom e-shope ponúkaš aj kurzy týkajúce sa investovania do akcií. Ako sa tvoje kurzy líšia od ostatných dostupných na trhu?

Moje kurzy sú robené formou videa, kde človeka prevediem celým procesom od zistenia základných informácií až po kúpu aj priamo s ukážkou. Či už sa bavíme o téme akcií alebo ETF fondov, priebeh je rovnaký.

Tiež dĺžka videí je od 10 do 20 minút, takže celé video je naplnené informáciami, bez nudných omáčok. Za 10-20 minút sa človek dozvie všetko, čo potrebuje vedieť, prípadne sa vždy môže po videu opýtať doplňujúce otázky, kde dovysvetlím danú tému, ak treba.

Ako si vytváraš investičný plán a ako často ho meníš?

Niečo ako investičný plán nemám. Mám veľa akcií, ktoré zvažujem kúpiť, a každý mesiac sa pozriem, či nie je náhodou nejaká „v zľave”, alebo je inak výhodné kúpiť ju práve teraz. Ak v danej chvíli nič nenájdem, najčastejšie dokúpim ETF fondy.

Myslíš si, že je možné dosiahnuť finančnú nezávislosť len vďaka investovaniu do akcií?

Tak samozrejme, človek najprv potrebuje nejaké peniaze mať, aby ich mohol investovať, ale akciové trhy tomu vedia dosť pomôcť. Na internete existujú rôzne kalkulačky, do ktorých sa zadajú údaje ako príjmy, výdaje, investovaná suma každý mesiac a predpokladaný ročný zisk a kalkulačka spočíta, kedy je reálne pre vás dosiahnuť finančnú nezávislosť.

Ak sa snaží niekto dosiahnuť finančnú nezávislosť, je dobré vždy sa pozrieť aj práve na tie výdaje, pretože tam sa dajú získať peniaze, ktoré môžete investovať bez toho, aby človek musel viac robiť.

Nela Pacerová učí Slovákov finančnej gramotnosti

Nela Pacerová učí Slovákov finančnej gramotnosti. Zdroj: Nela Pacerová

Aké kritériá používaš pri výbere akcií do svojho portfólia? Ktoré akcie sú aktuálne tvojím favoritom a vidíš v nich najväčší potenciál?

Pri výbere akcií používam naozaj veľké množstvo kritérií a väčšinu akcií rovno preskočím. Najzakladanejšie kritérium je u mňa to, aby mala firma každým rokom zvyšujúci sa zisk a neklesajúci čistý zisk. Moju stratégiu a presnú analýzu niektorých akcií mám na svojom Patreone.

Myslíš si, že je lepšie investovať do individuálnych akcií, alebo do akciových fondov?

Myslím si, že pre bežných ľudí, ktorí nemajú čas analyzovať akcie, je určite lepšie investovať do akciových fondov, kde majú nejakú zmes akcií podľa vybraných kritérií, a teda malé riziko s dostačujúcimi ziskami.

Chcela by som však povedať, že určite odporúčam investovať do ETF fondov namiesto podielových fondov. Hlavne kvôli menším poplatkom, vyšším ziskom a menšiemu riziku.

Môže ťa zaujímať: 4 zásady, ktoré ti zaručia investičný úspech

Aké sú podľa teba najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri investovaní do akcií?

Myslím si, že to je predovšetkým určitá túžba nakupovať to, čo nakupujú ostatní, aby im neušli žiadne zisky. Takto však vznikajú rôzne bubliny, ktoré potom spľasnú a väčšina prerobí.

Vždy je dôležité mať vlastný úsudok a jednoducho, keď to racionálne nedáva zmysel, tak do toho neísť. A to neplatí len pri tomto príklade si bublinami, ale ľudia častokrát nakupujú aj na burze veci, ktoré by bez emócií určite nekúpili. Či už preto, lebo majú danú firmu jednoducho radi, alebo len preto, že práve rastie.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.