[SCAM ALERT!] Podvodné stránky ponúkajú predpredaj Libra tokenov

Novinky Kryptomenové podvody
Kryptomenové podvody. Zdroj: Shutterstock.com/Bits And Splits
BitmarketsOkazio mobil

O tom, že Facebook plánuje spustenie svojej vlastnej kryptomeny pod názvom Libra, ste už určite počuli. Na internete to patrí medzi horúce témy, a tak sa nemôžeme diviť, že niektorí sa na jej popularite chcú priživiť. Konkrétne ide o podvodné stránky, skupiny či instagramové profily, ktoré ponúkajú kúpu Libry v tzv. predbežnom prístupe.

Snaha zastaviť šírenie scamu

Aj napriek očakávanému štartu Libry až v roku 2020 ju už časť podvodníkov predáva v predbežnom prístupe za zníženú cenu. Potom, čo Washington Post na tieto praktiky upozornil, podnikol Facebook kroky a mnoho podvodných stránok zablokoval.

„Facebook odstraňuje reklamy a stránky, ktoré porušujú naše pravidlá. Neustále pracujeme na zlepšení odhaľovania podvodov na našich platformách,” skonštatovala hovorkyňa Facebooku Elka Looksová.

Účty so stovkami sledujúcich

Falošné účty na Facebooku a Instagrame majú stovky skutočných či falošných sledujúcich. Podvodníci sa už začali rozširovať aj na ďalšie platformy sociálnych médií, ako je Youtube alebo Twitter. Tieto platformy už nespadajú pod Facebook, ale podľa oznámenia je už v kontakte s ďalšími spoločnosťami.

Na Facebooku sa dokonca objavilo sponzorované video na tzv. „príbehu” falošného účtu pod názvom Libra wallet. V nahrávke figuruje Mark Zuckerberg, ktorý Libru prezentuje ako bezpečné a ľahko použiteľné aktívum. Zároveň tvorcovia videa uvádzajú, že je distribuované výhradne začínajúcim investorom Libry, ktorí si za zvýhodnenú cenu môžu zaobstarať 20 miliónov mincí. Kto stojí za vytvorením tohto videa, nikto nevie, avšak jeden z divákov uviedol, že video dostal prostredníctvom čínskej sociálnej siete WeChat.

Mohlo by vás zaujímať: Bakkt spúšťa obchodovanie kryptomien! – Do trhu mieria veľké peniaze

Podvodné webové stránky

Okrem stránky a skupiny na sociálnych sieťach môžeme nájsť tiež podvodné weby. Jedným z nich je napríklad buylibracoins.com. Stránka má elegantný dizajn, čo v priemernom používateľovi vytvára dojem, že ide o originálny web. Dokonca tu nájdeme aj oficiálne marketingové materiály Libry.

Podľa podvodných webových stránok môžu používatelia na nákup Libry použiť Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash. Stránka dokonca ponúka aj referral program, v ktorom  môžu účastníci za úspešné pozvanie ďalších klientov získať až 1500 dolárov v Libra minciach.

Pár chýb ale stránka má. Jednou z nich sú gramatické chyby, ktoré si všimne snáď každý. Ďalšou chybou je odpočet času, kedy sa predaj Libry skončí. Na časomiere zostáva 8 dní a 17 hodín, ale softcap ukazuje 103 dní.

Záver

To, že sa bude chcieť niekto na tomto oznámení priživiť, sa dalo čakať, avšak aj keď sa pozrieme na samotné kryptoprojekty, mnohé z nich sú samy osebe scam. Je dobré, že Facebook nelení a podvodné účty a skupiny blokuje. S predstavením Libry sa začalo do krypta hrnúť viac ľudí, a tí by mohli týmto zlodejom jednoducho naletieť.

Zdroj:
ccn.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.