Rýchly pokles inflácie na Slovensku prekvapil analytikov

  • Inflácia na Slovensku má podľa odhadov klesnúť až na 4,3 %.
  • Tempo zvyšovania cien je na Slovensku stále najvyššie spomedzi krajín eurozóny.
  • Úrokové sadzby dosiahli svoj vrchol.
Ekonomika Inflácia na Slovensku prudko klesá
Inflácia na Slovensku prudko klesá. Zdroj: shutterstock.com/FamVeld/Pilotsevas
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Inflácia na Slovensku klesá prudkým tempom, no stále je na pomerne vysokých číslach. Dlhé mesiace bolo u nás dokonca tempo zvyšovania cien najrýchlejšie v celej Európskej únii (EÚ). Na základe najnovších odhadov by medziročný rast harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien mal za január klesnúť až na úroveň 4,3 %, uvádza Teraz.

Inflácia na Slovensku prudko klesá

Domácnosti pocítili v roku 2023 predovšetkým zvyšovanie cien v oblasti potravín. Výrazne rástli aj ceny energií, ktoré ale zastropovala vláda, a preto sa to na účtoch až tak neodzrkadlilo. Práve regulovanie cien energií bolo jedným z hlavných faktorov, prečo inflácia na Slovensku začala prudko klesať.

Ročná miera inflácie na Slovensku sa v decembri 2023 znížila na 5,9 %. Ide o najnižšiu hodnotu od decembra 2021, najmä v dôsledku nižšej inflácie v prípade potravín a nealkoholických nápojov (6,5 % oproti 7,8 % v novembri) a bývania a verejných služieb (4,6 % oproti 5,2 %).

Okrem toho sa spomalil rast cien nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti (5,4 % oproti 6,2 %), reštaurácií a hotelov (9,5 % oproti 10,1 %) a rôznych tovarov a služieb (6,6 % oproti 7,0 %). Inflácia dopravy naopak zrýchlila na 3,6 % po 0,2 % poklese v novembri.

Inflácia na Slovensku

Inflácia na Slovensku. Zdroj: Tradingeconomics

Aj keď najnovšie odhady prudkého pádu inflácie prekvapili analytikov, dôvod na radosť to stále nie je. Inflácia na Slovensku je jedna z najvyšších v Európe a zároveň najvyššia v eurozóne. Navyše, čím je bližšie k inflačnému cieľu Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 2 %, tým je tempo spomaľovania rastu cien miernejšie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Úrokové sadzby sú na vrchole

Napriek tomu, že Európska centrálna banka začala so zvyšovaním úrokovej sadzby neskôr v porovnaní s americkým FED-om, inflácia v eurozóne klesla rýchlejšie. Zatiaľ čo inflácia v USA dosahuje 3,4 %, v eurozóne je už na úrovni 2,8 %.

Kedy začne ECB znižovať úrokové sadzby?

ECB zvyšovala úrokovú sadzbu hneď 10-krát až na súčasnú úroveň 4,5 %. Naposledy sme takúto sadzbu videli v roku 2021, avšak samotné tempo rastu za posledný rok zlomilo všetky rekordy od vzniku eurozóny.

Úroková sadzba ECB stojí na hodnote 4,50 %

Úroková sadzba ECB stojí na hodnote 4,50 %. Zdroj: Tradingecocomics

Aj keď ECB zatiaľ nepristúpila k znižovaniu úrokových sadzieb, predpokladá sa, že svoj vrchol už dosiahli. Dokonca aj niektoré slovenské banky začali znižovať úroky. Pozitívne nálady by ale mohol vystriedať nepriaznivý štátny rozpočet, kvôli ktorému nám zahraniční veritelia môžu zdvíhať úrokové sadzby.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia v USA šokovala trhy. Skok bol najvyšší za posledné mesiace

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.