Rusko si napriek sankciám našlo nového spojenca (Komentár)

Titulky Rusko ma nového spojenca
Rusko ma nového spojenca. Zdroj: shutterstock.com/Salma Bashir Motiwala/Novikov Aleksey
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Rusko po minuloročnom zaútočení na Ukrajinu stratilo väčšinu svojich spojencov na západe. Sankcie zároveň výrazne spomalili rast ekonomiky a Putin musí v súčasnosti robiť razantné kroky, aby krajina eliminovala riziko sankcií.

Rusko našlo spojenca…

Otvára sa mu cesta u susedných štátov na východe. Výsledkom nedávneho stretnutia prezidentov Číny a Ruska, ako informuje HN, bolo prehĺbenie vzťahov. Zároveň spoločne so zoskupením BRICS chcú vytvoriť protiváhu ku americkému doláru, ktorý je od konca druhej svetovej vojny stanovený ako hlavná rezervná mena.

Portál news.bitcoin.com informuje, že už 50 ruských bánk zavádza možnosť vkladov v čínskych jüanoch a postupne sa chcú odstrihnúť od amerického dolára. Podobne ako medzi Ruskom a Spojenými štátmi americkými, je spolupráca a medzinárodné vzťahy na bode mrazu, rovnako to škrípe aj medzi USA a Čínou. V minulosti v dôsledku obchodnej vojny a v súčasnosti zatiaľ v rámci geopolitického konfliktu na Taiwane. 

Prezidenti Ruska a Činy sa pravidelne stretávajú

Prezidenti Ruska a Činy sa pravidelne stretávajú. Zdroj: shutterstock.com/Salma Bashir Motiwala

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Hrozí vojna?

Zatiaľ, čo Rusko útočí na Ukrajinu, tak o Číne sa špekuluje už niekoľko mesiacov, že môže obsadiť susedný Taiwan. Podľa údajov, o ktorých informuje Teraz, dokonca obidve východné mocnosti začali vojnovú spoluprácu.

„Čína schválila dodávky smrtiacich zbraní Rusku v jeho vojne na Ukrajine, ale chcela, aby všetky dodávky zostali utajené a maskované ako civilný tovar, píše sa v prísne tajnom spravodajskom súhrne americkej vlády z 23. februára.”

Štáty navyše rokujú aj o obchodnej a ekonomickej spolupráci. Zoskupenie BRICS spoločne chce výrazne znížiť závislosť. Spolupracovať zo zoskupením, ako sme informovali, majú záujem aj Indonézia, Mexiko a Turecko. Do roku 2050 sa zhodli na cieli byť najsilnejším zoskupením sveta a predbehnúť G7.

USA a Európska únia sú zasa silno solidárne, čo sa týka pomoci napadnutej Ukrajiny. A to aj v rámci humanitárnej pomoci a dodávok zbraní na obranu.

Svet sa delí na 2 časti

Za posledných 10 rokov sa svet rozdelil prakticky na 2 časti. Americko-európsku a ázijskú. Svet sa dostal do roku 1947, kedy sa začala studená vojna primárne medzi Sovietskym zväzom a Amerikou. Aj keď si to prezidenti Číny a Ruska nechcú priznať, je zjavné, že oba štáty sú už teraz silnými partnermi. Hlavne sankcie západu donútili Rusko hľadať nových spojencov.

Aktuality informujú, že Rusko v súčasnosti dováža výrazne viac ropy do Indie a Číny. Avšak výrazne pod cenu, aká je bežná na globálnych trhoch. Rusku to pomáha sa ekonomicky držať a stále profitovať. A Čína s Indiou zasa majú veľmi lacnú ropu. To je výhodný obchod pre obe strany.

Je primárne na rozhodnutí Číny, či sa pridá na stranu západu a rovnako uvalí sankcie na Rusko alebo spoločne budú budovať ešte bližšie spojenectvá. Zatiaľ podľa HN to vyzerá skôr na druhý scenár a snahu prepísať svetový poriadok.

Prečítaj si aj: Ako sa budú vyvíjať ceny za nehnuteľnosti na Slovensku? Trhy čakajú ťažké časy

Okazio PCFreedum fighter mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.