Rusko sa nechce vzdať dovozu plynu do Európy. Má plán B

  • Rusko je odhodlané dovážať do Európy plyn aj naďalej.
  • Aj po ukončení tranzitnej dohody s Ukrajinou hľadá nové spôsoby dopravy.
  • Ako najrozumnejšia voľba sa zdá byť doprava po mori.
Ekonomika Rusko od dodávok plynu do EÚ nezastaví ani Ukrajina
Rusko od dodávok plynu do EÚ nezastaví ani Ukrajina. Zdroj: shutterstock.com/murathakanart/A08
BitmarketsBitmarkets

Rusko aktuálne nečelí najlepšej situácii so svojím plynom. Čoskoro sa kohútik do Európy cez Ukrajinu uzavrie, to ale Rusi budú chcieť obísť inými cestičkami. O téme informoval portál oPeniazoch.

Ide totiž o to, že Ukrajina sa nechystá predĺžiť tranzitnú dohodu, podľa ktorej stále do niektorých častí Európy prúdil plyn z Ruska. To, že zmluva vyprší koncom toho roka, a že Ukrajina je odhodlaná ju nepredĺžiť, potvrdil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ po stredajšom stretnutí so svojím slovenských náprotivkom Robertom Ficom (Smer-SSD).

Postoj ukrajinskej strany je jednoznačný: Zmluva o tranzite prestane platiť na konci tohto roka, s Rusmi rokovať nebudeme a kontrakt nepredĺžime.

Aj keď EÚ po začatí útoku na Ukrajinu uvalila na Rusko rozsiahle ekonomické sankcie, dovoz plynu do EÚ nezakázala. Avšak stále sa snaží sa zbaviť závislosti na dodávkach plynu z ruského územia.

Ak by skutočne nastal tento scenár, Rusko už má vymyslený plán B. Už len nájsť cestu, ktorou bude do Európy plyn prúdiť ďalej. Existujú trasy spojené s Tureckom alebo Rusko využije námornú dopravu na prevoz skvapalneného plynu LPG.

Rusko chce na transport plynu využívať námornú dopravu

Rusko chce na transport plynu využívať námornú dopravu. Zdroj: shutterstock.com/Sven Hansche

Rusko je tak neustále pripravené na akýkoľvek vývoj tejto situácie s jeho plynom. Prepravca plynu Eustream uvažuje aj nad možnosťou, že kľúčovú úlohu by mohlo zohrať konzorcium európskych odberateľov.

To by preberalo plyn priamo na rusko-ukrajinskej hranici. Ďalším krokom by bolo v jeho prípade objednanie prepravy u tamojšieho prevádzkovateľa siete. Podľa Eurostreamu má pokračovanie tranzitu plynu do Európy logiku z pohľadu zachovania pozitívnej bilancie jeho dostupnosti v regióne.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Rusko sa teraz spolieha na Čínu

Cez plynovod Sila Sibíri 1 išlo z Ruska do Číny počas tohto roka 22,5 miliardy metrov kubických plynu. Podľa zmluvného záväzku malo do Ázie prúdiť len 22 miliárd metrov kubických plynu, zatiaľ čo v časoch pred konfliktom na Ukrajine do Európy prúdilo 170 až 180 miliárd metrov kubických ročne.

Rusku ani tento objem nestačí, a tak stále s Čínou rokuje o novom plynovode Sila Sibíri 2, ktorý by bol z ruského regiónu Jamal schopný na územie Číny dovážať až 50 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Rusko sa snaží zdvojnásobiť export plynu do Číny, ktorej dopyt po energiách rastie, a zároveň tak riešiť nedostatok vývozu plynu do Európskej únie, ktorý je po februári 2022, kedy Rusko vojensky napadlo susednú Ukrajinu, komplikovanejší.

Na druhej strane, cena ruského plynu pre Čínu sa drží naozaj nízko. V reči čísiel to predstavuje 271,6 dolárov za 1 000 metrov kubických, čo je dvojnásobne nižšia cena ako bola pre Európu a Turecko.

Prečítajte si aj: Do Číny išlo viac ruského plynu ako sa očakávalo. Rusko však chce poslať ešte viac

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.