- Ruským ropným spoločnostiam meškajú platby za predanú ropu.
- Zahraničné banky sa boja sankcií USA, preto kontroly spôsobujú oneskorenie platieb.
USA hrozí sankciami za obchádzanie cenového stropu
Západ uvalil na Rusko množstvo sankcií po tom, ako vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Obchodovanie s ruskou ropou nie je nezákonné, pokiaľ sa predáva pod Západom stanoveným cenovým stropom 60 dolárov (55,50 eura) za barel (159 litrov).
Vývoz ruskej ropy a platby za ňu boli v prvých mesiacoch po začiatku vojny narušené, ale neskôr sa normalizovali, keď Moskva presmerovala toky do Ázie a Afriky mimo Európy.
Problémy sa vrátili od decembra po tom, ako si banky a firmy uvedomili, že hrozba sekundárnych sankcií USA je reálna,” uviedol jeden zo zdrojov.
Ten mal na mysli nariadenie amerického ministerstva financií z 22. decembra 2023, ktorým Washington varoval zahraničné banky, že by na ne mohol uplatniť sankcie za obchádzanie cenového stropu na ruskú ropu a vyzval ich, aby ho dodržiavali. Bolo to prvé priame varovanie, týkajúce sa možnosti uplatniť sekundárne sankcie voči Rusku, ktoré ho v niektorých oblastiach obchodu stavia na úroveň Iránu.
Po tomto varovaní USA čínske banky, banky Spojených arabských emirátov a turecké banky, ktoré spolupracujú s Ruskom, zvýšili kontroly, začali požadovať dodatočnú dokumentáciu a vyškolili viac zamestnancov, aby sa uistili, že obchody sú v súlade s cenovým stropom, uviedli obchodné zdroje.
Prečítajte si aj: Zlato sa vyšplhalo na nové maximum. Investori mieria do bezpečia