Ruské rafinérie sa topia v problémoch. Banky sa boja sankcií, platby za ropu meškajú

  • Ruským ropným spoločnostiam meškajú platby za predanú ropu.
  • Zahraničné banky sa boja sankcií USA, preto kontroly spôsobujú oneskorenie platieb.
Novinky Rusku meškajú platby za ropu
Rusku meškajú platby za ropu. Zdroj: shutterstock.com/63ru78
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ruské ropné spoločnosti majú čoraz väčšie problémy s platbami za predanú ropu. Banky v Číne, Turecku a Spojených arabských emirátoch sú totiž opatrnejšie v súvislosti s americkými sekundárnymi sankciami. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ruské ropné spoločnosti nedostali platby

Ropným firmám podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou hrozí až niekoľkomesačné oneskorenie platieb za ropu a ropné produkty. Oneskorenia platieb znižujú príjmy Kremľa a spôsobujú ich nepravidelnosť.

Banky sú prísnejšie v dohľade na dodržiavanie sankcií

Podľa zdrojov viacero bánk v Číne, Spojených arabských emirátoch a Turecku v posledných týždňoch zvýšilo svoje požiadavky na dodržiavanie sankcií, čo spôsobuje oneskorenie alebo dokonca odmietnutie prevodov peňazí do Ruska.

 

Banky, ktoré sa obávajú sekundárnych sankcií USA, začali od svojich klientov požadovať písomné záruky, že žiadna osoba alebo subjekt, uvedené na sankčnom zozname (Special Designated Nationals, SDN), nie sú zapojené do obchodu alebo nie sú príjemcom platby.

V Spojených arabských emirátoch banky First Abu Dhabi Bank (FAB) a Dubai Islamic Bank (DIB) zrušili niekoľko účtov spojených s obchodovaním s ruským tovarom, uviedli dva zdroje.

Štyri zdroje uviedli, že banka Mashreq v Spojených arabských emirátoch, turecké banky Ziraat a Vakifbank a čínske banky ICBC a Bank of China síce stále spracúvajú platby, ale ich spracovanie trvá týždne alebo mesiace.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku, týkajúcu sa správ, že čínske banky spomalili platby, priznal, že problémy s platbami existujú.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
Späť
Strana 1/2Ďalej