Ruské banky sú na pokraji bankrotu

Ekonomika Ruské banky čelia nízkemu zisku
Ruské banky čelia nízkemu zisku. Zdroj: shutterstock.com/Mistervlad/Gil Corzo
BitmarketsBitmarkets

Aj keď ruský prezident Vladimir Putin upokojuje verejnosť pred stavom ekonomiky v krajine, ruské banky zaznamenali prudký pokles ziskov za mesiac september až vo výške 16 %. Rusko má totiž vysoké úrokové sadzby, ktoré spôsobujú zásadný pokles dopytu po úveroch. Táto skutočnosť sa má naplno prejaviť najmä v budúcom roku, uvádza Pravda.

Ruské banky zaznamenali masívny pokles ziskov

Ruské banky dosiahli celkový zisk v septembri 2023 na úrovni 296 miliárd rubľov (2,91 miliardy eur). Medzimesačne tak došlo k poklesu presne o 16,2 %. Ruská centrálna banka zvýšila v auguste hlavnú úrokovú sadzbu o mimoriadnych 350 bázických bodov na 12 % a v septembri na 13 %. Zdá sa ale, že zvyšovanie ešte neskončilo a úroková sadzba bude pokračovať v raste.

Rusko: úroková sadzba

Rusko: úroková sadzba. Zdroj: Tradingeconomics

Druhá najväčšia ruská banka VTB uviedla, že vysoké úrokové sadzby pocíti krajina predovšetkým v roku 2024. Za prvých 9 mesiacov ruské banky zaznamenali zisk 2,4 bilióna rubľov, no ak medzimesačný pokles bude pokračovať v podobnom klesajúcom tempe, finančné inštitúcie budú stáť na prahu bankrotu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Inflácia v Rusku rastie už 5 mesiacov

Inflácia v Rusku dosahuje podľa údajov Tradingeconomics6 %. Ešte v apríli tohto roku klesla na minimum 2,3 %, no odvtedy už 5 mesiacov po sebe rastie. Výsledok posilnil očakávania, že ruská centrálna banka môže ešte zvýšiť kľúčovú úrokovú sadzbu, keďže inflačné tlaky zostávajú hrozbou pre ruskú ekonomiku

Rusko: inflácia

Rusko: inflácia. Zdroj: Tradingeconomics

Rusko čelí prepadu národnej meny

Rovnako padal aj kurz rubľa, ktorý klesol od júla 2022 až o 46 % oproti euru. Z dlhodobého hľadiska nejde ani zďaleka o prvý masívny pokles hodnoty ruského rubľa. V roku 2008 klesol len za 210 dní o 37 %, zatiaľ čo v roku 2014 sa za približne rovnaké obdobie znehodnotil až o 57 %. Kurz RUB/EUR padá už dlhodobo a od roku 2010 klesol o viac ako 62 %.

Ruský rubeľ dlhodobo klesá

Ruský rubeľ dlhodobo klesá. Zdroj: TradingView

Pred pádom ruského rubľa sme informovali ešte v auguste. Aj napriek znehodnoteniu národnej meny a vysokej inflácii, však Putin vyjadril spokojnosť so stavom ruskej ekonomiky. Podľa ruského prezidenta krajina zvládla aj sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny po invázii na Ukrajinu. Situácia na finančnom trhu však naznačuje opak.

Mohlo by ťa zaujímať: Rusko dopláca na vysoké úroky. Najviac to ublíži tamojším bankám

Okazio PCBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.