Rozpočet Slovenska je kritický. Ak vláda nezačne okamžite šetriť, hrozia nám problémy

Ekonomika Slovensko musí konsolidovať verejné financie
Slovensko musí konsolidovať verejné financie. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

Podľa najnovšej správy Európskej komisie sa začal cyklus európskeho semestra 2024, ktorý pomáha identifikovať hospodárske a sociálne výzvy v Európskej únii. Taktiež sa zameriava na národné politiky, ktoré majú pomáhať naplniť potenciál EÚ v prospech všetkých. Uprostred tejto iniciatívy stojí Slovensko, ktoré má katastrofálny stav verejných financií.

Európska komisia hodnotí návrhy rozpočtov

Európsky semester vznikol v roku 2011 a má významnú úlohu pri hodnotení výziev v oblasti fiškálnej a hospodárskej politiky členských krajín. EÚ najnovšie poukazuje na význam zlepšenia konkurencieschopnosti. Komisia odporúča odstrániť prekážky, ktoré bránia súkromným a verejným investíciam, a zamerať sa na zelenú a digitálnu transformáciu ekonomiky. Zároveň správa vyzdvihuje pomerne stabilný a silný trh práce, pričom zamestnanosť EÚ bola v druhom štvrťroku 2023 na úrovni 75,4 %.

Jeden z najdôležitejších bodov európskeho semestra je aj stanovisko k návrhom rozpočtových plánov členských štátov pre rok 2024. Medzi krajiny, ktoré nespĺňajú tieto požiadavky, patrí Slovensko, Portugalsko, Holandsko, Malta, Lotyšsko, Luxembursko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Francúzsko a Chorvátsko.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko potrebuje konsolidáciu verejných financií

Stav verejných financií Slovenska je v kritickom stave. Štátny rozpočet dosiahol ku koncu októbra deficit vo výške 5,191 miliardy eur. Zatiaľ čo príjmy stúpli v októbri medziročne len o 17,5 %, výdavky až o 36,2 %. Celkovo došlo k medziročnému zhoršeniu hospodárenia až o 199,5 % (3,458 miliardy eur). Preto je obzvlášť dôležité, ako bude vláda hospodáriť v roku 2024.

Predloženie vyrovnaného rozpočtu Slovenska považujú za nereálne aj odborári. Nie je totiž možné, aby sme ho v roku 2024 dosiahli. Verejné financie vyžadujú okamžitú konsolidáciu, aj keď len miernym tempom. V opačnom prípade by rýchla konsolidácia mohla mať negatívny dosah predovšetkým na najslabšie sociálne skupiny obyvateľstva.

Slovensko má najhoršie čísla

Európska komisia nedávno prišla s predpoveďou štátnych rozpočtov pre jednotlivé členské krajiny. Slovensko v tejto prognóze dopadlo najhoršie a predpokladaný deficit je podľa komisie až na úrovni 6,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) pre rok 2024. Druhé najhoršie je Rumunsko (5,3 %) a nasleduje Belgicko (4,9 %).

Slovensko bude mať najhorší deficit

Slovensko bude mať najhorší deficit. Zdroj: Európska komisia

Už skôr sme varovali pred tým, že pokiaľ vláda nezačne okamžite šetriť, Slovensku hrozí grécka cesta. Aj keď máme stále podstatne lepší rating ako Grécko, riziko je stále vysoké. Zhoršenie ratingu by totiž mohlo spôsobiť, že zahraniční veritelia nám zvýšia úroky a slovenské domácnosti a firmy sa opäť ešte viac zadlžia.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecko má strach z novej vlny bankrotov. Ohroziť to môže aj Slovensko

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.