[ROZHOVOR] Karel Fillner: “Nech sa vymlátia JPMorgan coin a XRP medzi sebou – to by bolo zďaleka najlepšie”

Novinky
karel vam to rikal
BitmarketsBitmarkets

Karel Fillner je jedným z popredných propagátorov Bitcoinu v Českej republike. Momentálne spravuje jeden z najpopulárnejších blogov venujúcich sa kryptomenám v Česku – Btctip. Ďalej je prezidentom krypto-bankovej asociácie BACCA. Karel má k problematike kryptomien rozhodne veľa čo povedať a my sme veľmi radi, že nám poskytol svoj čas a odpovede na naše otázky.

Spomínaš si ešte na úplne prvý moment, kedy si sa o Bitcoine dopočul prvýkrát? Čo pre teba bol takzvaný “Aha!” Moment, kedy ti docvaklo, o ako revolučnú technológiu sa jedná?

Jasné, je to podobné, ako keď sa opýtaš kohokoľvek, kto zažil nejakú výnimočnú situáciu či dobu, čo vtedy práve robil – napríklad v r. 2001, kedy spadli Dvojičky v New Yorku alebo staršej generácie, čo zažila atentát na J. F. Kennedyho. Prvýkrát som sa o Bitcoine dozvedel na schôdzke pred 7 rokmi, keď som zrovna skončil s podnikaním a hľadal som si prácu – a niekto ponúkal školenia tradingu. A zhodou okolností sa jednalo o Bitcoin.

Nevedel som nič o grafoch, sviečkach, trhoch – a tým menej o Bitcoine. A až o pár mesiacov neskôr, niekedy v apríli 2013, keď sa aj cez ČR preliala jedna z prvých záujmových vĺn (v apríli 2013 vyrástla cena BTC z približne 30 USD na 260 dolárov), som si začal uvedomovať, že Bitcoin nie je len príležitosť ku špekuláciu. V tej dobe som sa tiež začal stretávať s ľuďmi, ktorí už vtedy tvorili a vlastne až dodnes tvoria jadro bitcoinovej komunity v ČR. Slush, Karel Kyovský, Dominik Stroukal, Aleš Janda, Jakub Jedlińsk a neskôr ľudia okolo Paralelnej Polis. Nebudem už radšej ďalej menovať,i tak by som na niekoho zabudol … A pri vtedajších debatách mi to docvaklo naplno.

Napadlo ťa hneď zo začiatku, že by mohol Bitcoin dosiahnuť takých výšin, ako tomu bolo na konci roka 2017?

To rozhodne nie. Už na konci roka 2013, keď sa dostal Bitcoin cez 1000 dolárov, mi to prišlo šialené. A neskorší pád zhruba na štvrtinu ma v tom len utvrdil. Pamätám si dobre, ako som si ešte v januári 2017 hovoril, že keď sa cena Bitcoinu po 2 rokoch vrátila k tej tisícke, mohla by pri zhode okolností v r. 2017 preliezť aj 2k. A na jar som si hovoril – “tý jo”, ak prelezieme 5 tisíc, tak sa ľudia zbláznia.

Na druhú stranu musím povedať, že aj keď sa mi párkrát podarilo mať celkom dobrý odhad, tak som ani súčasný bear market úplne nevychytal. Korekcia po tak šialenom náraste – jasné, to sa dalo čakať. Ale návrat ku skoro rok a pol trvajúcemu medveďovi, to bolo pre väčšinu ľudí kruté vytriezvenie.

U nás v Česku sa kryptomeny do mysle verejnosti ešte len dostávajú a aj napriek tomu, že je povedomie v porovnaní napríklad so začiatkom roka 2017 o dosť vyššie, tak v porovnávnie napríklad s Japonskom alebo Južnou Kóreou je prakticky nemožné. Aj napriek tomu tu vznikajú zaujímavé projekty, ako je napríklad Pararelná Polis. Ako myslíš, že si v tomto smere vedieme oproti ostatným západným krajinám? Kde sú silné stránky a kde naopak slabiny?

Ja si naopak myslím, že sa úroveň povedomia medzi jednotlivými krajinami zase tak nelíši, možno len v Ázii sú väčší gambleri a zasiahla ich tá vlna viac. Tiež je to dané tou veľkosťou trhu, že sa potrebné niektoré burzy a pod. chytili vo väčšom. Takže slabinu by som videl tak maximálne v porovnaní s veľkosťou a počtom obyvateľov, nie v úrovni vzdelanosti a šikovnosti.

Tam je naopak naša sila, to už by som sa veľakrát opakoval, keby som mal zmieňovať všetky skvelé nápady a projekty, ktoré vznikli u nás a silno ovplyvňujú to, ako vyzerá kryptomenový svet. Aj bez toho, aby som menoval – pozri sa na to, ako vznikla myšlienka poolov, kto vymyslel hardvérovú peňaženku, kto je prvý na svete v počte bitcoinových bankomatov, na ktorom mieste na svete zaplatíš len kryptomenami a ničím iným …

V minulých rozhovoroch sme od teba mohli počuť, že Bitcoin pre niekoho môže byť jednotka výmeny, pre iného zase uchovávateľ hodnoty. Čo  považuješ za najväčšiu užitočnosť Bitcoinu ty?

Jednoznačne to, že je necenzurovateľný (pozor, nemá to nič spoločné s anonymitou), bez hraníc a vďaka decentralizácii a správne nastavenej motivácii ťažiarov, tiež prakticky veľmi ťažko napadnuteľný a tieto vlastnosti sa časom ukazujú ako kľúčové. Jasné, a tiež jeho “konečné” množstvo, schopnosť pridávať k Bitcoinu ako transakčnej jednotke ďalšie funkcionality, kde sa však zatiaľ celkom statočne drží aj pár altcoinov, ktoré sa vydali trochu iným smerom.

To by už ale bolo na dlhšiu debatu. Myslím, že sme ale zatiaľ všetky “užitočnosti” v tom poradí ako som ich uviedol, nemali našťastie možnosť naplno využiť. Až to bude na programe dňa, budeme sa baviť o hromadení hotovosti ďaleko viac a častejšie. Je len otázka, či je to dobre, alebo zle, ako bude vyzerať svet, v ktorom budeme žiť.

Funkcia uchovávateľa hodnoty je v spojení s Bitcoinom počuť stále viac. Myslíš, že je možné predpokladať, že sa z virtuálnej komodity, akou je Bitcoin, môže v blízkej dobe naozaj stať konkurent niečoho hmatateľného ​​ako je zlato? Alebo je to pre klasických investorov stále obrovský až nepochopiteľný skok vpred? Napríklad taký “zlatník” Peter Shiff sa dodnes oháňa tým, že si z Bitcoinu nemôžeme nič vyrobiť.

Konkurent zlata? Neviem, nie som ekonóm, na túto tému vzniklo nespočetné množstvo vysoko odborných aj celkom stupídnych polemík, to sú podľa mňa dva svety, ktoré zas tak dobre porovnávať nie je možné. Jasné, zo zlata môžeme veľa vecí vyrobiť, ale zaplatíš ním na diaľku? V akejkoľvek hodnote a s minimálnymi nákladmi? Až budeš v situácii, že budeš musieť zbaliť pár sliviek a do druhého dňa zmiznúť z krajiny, v ktorej nebude bezpečne, vezmeš si so sebou 10 kíl zlata na chrbát? Ale konkurent transakcií, tak ako ich poznáme v dnešnom svete bánk, PayPal a platobných kariet? Rozhodne áno.

Otázkou je len to, čím si kryptomeny prejdú, aby sa mohli stať mainstreamovou alternatívou, ako veľmi to bude spojené s nejakými reguláciami, čomu dajú ľudia prednosť a čo pre nich bude pohodlnejšie, či “garancie” a dohľad štátu a centrálnych bánk alebo možnosť sami rozhodovať o tom ako a aké platidlo budú používať.

Veľa ľudí sa investíciou do Bitcoinu počas prudkého nárastu ku koncu roka 2017 spálilo. Dajme tomu, že príde ďalší bull-run v Bitcoin štýle, ktorý však bude spojený s narastajúcou adopciou. Je možné, že sa počas ďalšieho boomu Bitcoin cenovo ustáli alebo sa ako každá trhová komodita dočká opäť pádu? Predsa len, čo ide hore, musí ísť aj dole.

O tom nemám prehnané ilúzie. Z dlhodobého hľadiska Bitcoinu narastajúca adopcia samozrejme pomôže, aj jeho cene, v tom určite patrím medzi optimistami. Ale ako volatilitu, tak rôzne manipulácie s ňou spojené, uvidíme ešte dlho a nie som si úplne istý, či by som v tomto porovnával kryptomeny s bežnými trhovými komoditami. Budem len spokojný, keď sa ten rozdiel bude postupne porovnávať, ale rôznych bull runov a nasledujúcich problémov zažijeme rozhodne ešte viac.

Poďme málinko hlbšie do technológie a prístupov k tvorbe blockchainov. Proof of Work vs. Proof of Stake. Podľa mňa je Proof of work a teda nutnosť ťažby BTC za reálnu energiu naozajstnou “killer aplikáciou”, ktorá z Bitcoinu robí to, čím je. Mnoho ľudí to však vidí inak a na Proof of Work možno často počuť kritiku, najmä z dôvodu vysokej spotreby energie. Čo si o tom myslíš ty?

Nepovedal by som to lepšie. Motivácia ťažiarov tak, ako je u PoW nastavená, rozhoduje o bezpečnosti zápisov v blockchaine a ako správne hovoríš, z tohto pohľadu sa “energetická výhoda” Proof of Stake nedá postaviť k PoW ako protiváha. Sú to dve rozdielne veci a nič lepšie v tomto smere nikto nevymyslel. A rôzne “odborné štúdie” o vysokej spotrebe pri ťažbe kryptomien, sú skôr papagájovaním vyhladených fráz, v médiách sa neuvádza to podstatné a porovnáva sa neporovnateľné.

Vidíš zmysel v snahe sprevádzkovať “krypto ekosystém budúcnosti” na jednom blockchaine, napríklad Ethereum alebo Zilliqa? Môžeme vôbec očakávať, že sa dostaneme k takej rýchlosti transakcií, že bude stačiť naozaj len jeden blockchain, nech už je to akýkoľvek?

To rozhodne trh a užívatelia. Ethereum, Zilliqa, Quarkchain, sharding, neobmedzená škálovateľnosť a milión ďalších nápadov – to sme ešte ani poriadne nezačali. Technológie idú strašne rýchlo dopredu a pribúdajú úžasné riešenia. Bude ich ale niekto využívať? Bude dosť projektov, ktorých podstatou bude smart contract a inak to nepôjde? Aj keby áno, všetky podobné projekty to samozrejme neprežijú, víťazov bude pár, možno jeden. Neviem a netrúfam si odhadnúť, ktoré to budú. Trebárs ešte len ešte vzniknú.

Keďže si prezidentom krypto-bankovej asociácie BACCA, určite máš vlastný názor na XRP a nedávno vzniknutý JPMorgan coin, ktorý bol hneď zo začiatku označovaný za skazu XRP. Ktorý z týchto projektov má podľa teba väčšiu šancu na úspech?

Nech sa vymlátia JPMorgan coin a XRP medzi sebou, to by bolo zďaleka najlepšie. Už som to tu spomínal, keď zvíťazí pohodlnosť ľudí, ktorí nedokážu rozlišovať medzi centralizovaným shitom a tým, čo je pre nich naozaj užitočné, tak proste jedna ilúzia nahradí druhú. Podstatné je, že sú tu životaschopné decentralizované alternatívy s Bitcoinom na čele, ktoré dávajú ten správny nástroj všetkým, ktorí to budú chcieť chápať.

V problematike Bitcoinu, kryptomien a blockchainu si očividne zbehlý. Každý však raz začína a my by sme sa ťa radi spýtali, aké edukačné zdroje doporučuješ niekomu, kto s “divokým západom” kryptomien zatiaľ nemá žiadnu skúsenosť?

Okrem môjho https://btctip.cz vzniklo v poslednej dobe veľa rôznych slovenských kryptomagazínov, ktoré nechcem hádzať do jedného vreca. Pre angličtinou nepobozkaného čitateľa je to určite zaujímavý zdroj informácií, hlavne pokiaľ ide o rýchly prehľad, čo sa deje vo svete. Skvelý zdroj informácií je Twitter, pozrite sa na pár najznámejších mien v našej a zahraničnej bitcoinovej komunite, koho sledujú a sledujte ich tiež. Skoro povinným čítaním (alebo skôr sledovaním) sú videá Andreasa Antonopoulusa, tam sa snáď ani nedá začať inde, to je proste klasika. Z českých zdrojov je skvelým čítaním druhé vydanie knihy Dominika Stroukala a Jána Skalického Bitcoin a iné kryptopeniaze, v pdf si môžete stiahnuť začiatočnícku príručku Ako na Bitcoin krok za krokom.

Mockrát ďakujeme. Ešte sa ťa teda spýtame, kde inde ťa môžu naši čitatelia nájsť?

Okrem magazínu btctip.cz prevádzkujem tiež www.karluvklub.cz, keď zadáš do vyhľadávača na Youtube moje meno, tak na teba určite vyskočí kopa videorozhovorov a určite ma nájdete na Instagrame @karelvamtorikal a na Twitteri @btctip_cz.

Osobne budem v najbližšej dobe ku koncu mája na Blockchain Summite na Malte.

Hneď na druhý deň po návrate sa chystám 25. 5. 2019 na konferenciu do Zlína, tam sa tiež veľmi teším.

Díky moc za rozhovor a zdravím všetkých čitateľov Kryptomagazínu.cz!

Čo čítať ďalej?

Technická analýza BTC/USD – Nezastaviteľný Bitcoin! – Ktorá rezistencia mu zlomí väz? – od IX..

Preložené z českého originálu od Filipa M.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

 

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.