- Banka v Oklahome skončila - môže naštartovať bankovú krízu?
- Kiyosaki varuje pred kolapsom dlhopisov a nehnuteľností.
- Odporúča investovať do zlata, striebra a Bitcoinu.
Robert Kiyosaki, známy odborník na financie a autor knihy „Bohatý otec, chudobný otec” nedávno vyjadril vážne obavy o zdravie bankového systému USA. Varoval pred výrazným úpadkom, ktorý sa podľa neho už začal. Ako informuje U.Today, jeho varovanie nasledovalo po zatvorení banky v Oklahome, čo údajne signalizuje začiatok rozsiahlej bankovej krízy.
Najhoršia kríza od čias Veľkej hospodárskej krízy?
V sérii tweetov uverejnených 2. novembra 2024 Kiyosaki uviedol:
Bankový krach sa začal. Oklahomská banka zatvára svoje brány. Pozor na dlhopisy a trhy s nehnuteľnosťami, ktoré sú na rade.
Jeho príspevky, ktoré upútali pozornosť takmer 26 000 sledovateľov, vyjadrujú hlboko zakorenenú nedôveru voči stabilite nielen bankového sektora, ale aj súvisiacich finančných trhov v Spojených štátoch.
Podľa Kiyosakiho táto situácia znamená začiatok „najhoršej finančnej krízy od Veľkej hospodárskej krízy v roku 1929”. Jeho obavy sa neobmedzujú len na banky; naznačil tiež, že dlhopisy a nehnuteľnosti sú schopné nasledovať tento klesajúci trend. Zdôraznil pritom potenciálny dominový efekt v prakticky všetkých finančných sektoroch, ktoré sú silno prepojené s bankovníctvom.
Jeho nedôvera sa nevzťahuje len na dynamiku trhu, ale aj na zásadnú kritiku samotného amerického menového systému. Ten podľa neho ovláda „falošná” mena, pričom má na mysli americký dolár.
Bitcoin, zlato a striebro ako budúcnosť
Vzhľadom na tieto neradostné predpovede Kiyosaki obhajuje investície do tzv. vzácnych aktív.
Kiyosaki považuje zlato, striebro a Bitcoin za životaschopné alternatívy na ochranu bohatstva uprostred finančnej neistoty. Za povšimnutie stojí najmä jeho obhajoba Bitcoinu, ktorý nazýva “ľudovými peniazmi”. Chváli jeho decentralizovanú povahu a obmedzenú ponuku ako rozhodujúce vlastnosti, ktoré mu dodávajú vnútornú hodnotu.
Jeho pohľad pritom nie je len katastrofický; jeho postrehy sú vážnym varovaním, ktoré si vyžaduje pripravenosť a úpravu investičných stratégií. Ako reakciu na blížiacu sa krízu radí svojim poslucháčom a čitateľom, aby sa orientovali na aktíva menej náchylné na znehodnotenie a trhové kolapsy.
Hoci sa jeho názory môžu medzi rôznymi ekonomickými analytikmi líšiť, pozornosť, ktorú si Kiyosakiho varovania získali, podčiarkuje rastúce znepokojenie niektorých odborníkov na trh. Deje sa tak v súvislosti s možnými nedostatkami vo finančnej infraštruktúre USA.
Či sa tieto predpovede naplnia, sa ešte len ukáže. Pre Kiyosakiho stúpencov je ale súčasná situácia podnetom na prehodnotenie tradičných finančných záruk a ráznejší obrat k historicky stabilným aktívam.