Rast energií spôsobil drahšie nájomné. Bývanie bude pre Slovákov drahšie

Ekonomika Nájomné a hypotéky budú drahšie
Nájomné a hypotéky budú drahšie. Zdroj: shutterstock.com/scimmery/fizkes
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

Vysoká inflácia predražila okrem iného účty za energie, čo následne vplýva aj na cenu nájmov. Tento trend sa snaží slovenská vláda potlačiť opatreniami s cieľom znížiť cenu elektriny a plynu, uvádza Trend. Napriek tomu mnohí už teraz cítia podstatne vyššie ceny bývania a nájmov. Navyše, ak začneme platiť za energie trhové ceny, bývanie sa predraží ešte viac. Do toho ešte vstupujú drahé hypotéky, ktoré zvyšujú mesačné splátky v prípade vlastného bývania.

Nájomné bude rásť

Podnájomníci často musia platiť nedoplatky za energie a okrem toho sa im zvyšujú mesačné splátky aj o viac ako 100 eur. Rast reálnych miezd však nezodpovedá tomuto vývoju na realitnom trhu. Pred rovnakým vývojom nedávno varoval aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Ďalší faktor, ktorý podporuje rast nájmov je pomerne nízka ponuka bytov. Preto sa mnohí podnájomníci musia rozhodnúť buď bývať vo vlastnom alebo musia akceptovať vyššie ceny. Inflácia však neminula ani náklady na hypotéky. Už málo bánk ponúka úver na bývanie pod 4 %. Pre predstavu, hypotéka 100 000 eur na 30 rokov stojí až 477 eur mesačne a to ešte do toho nepočítame energie a poplatky do fondu opráv.

Začiatkom októbra sme informovali o tom, že priemerná úroková sadzba hypotéky je na Slovensku na úrovni 3,91 %. Ani zďaleka však nie sú najdrahšie v Európskej únií. Viac sa o porovnaní môžete dočítať v článku Ceny hypoték na Slovensku dosiahli desaťročné maximum. Ako sa budú vyvíjať v budúcom roku?

Nové opatrenia vlády splácanie hypotéky nezmenili

Slovenská vláda nedávno reagovala a snažila sa opatreniami pomôcť dlžníkom so splácaním, no ukázalo sa, že takmer nič sa nezmenilo. Dlžníci na Slovensku už môžu po novom splácať hypotéky bezplatne raz mesačne. Toto opatrenie malo pomôcť dlžníkom so splácaním a bankám znížiť počet nesplatených úverov.

V skutočnosti však Slováci na tieto zmeny takmer vôbec nereagovali, pretože mimoriadne splátky vyžadujú rezervu, ktorú väčšina nemá. Od septembra platí, že dlžník môže zaplatiť až 30 % istiny ročne. Banky však avizujú, že o tieto zmeny je extrémne nízky záujem.

Zatiaľ čo vysoké úrokové sadzby tak skoro neklesnú, negatívny scenár môžeme očakávať aj na trhu s energiami. Do roku 2026 sa cena elektriny môže až zdvojnásobiť. Po novom sa však Európska komisia rozhodla o regulovaní cien elektriny.

Mohlo by ťa zaujímať: Koľko budeme platiť za elektrinu a plyn v roku 2024?

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.